Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çevre Mühendislerinden 3. Havalimanı Projesi İhalesine İptal Davası

"İstanbul’un kentsel yapısını, doğal alanlarını olumsuz etkileyecek olan 3. Havalimanı projesi; henüz planlama aşamasında bile çevre mevzuatı sürecini yok saymaktadır" diyen TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, 'hukuksuz' olarak tanımladığı 3. havalimanı projesi ihalesinin iptal edilmesi için dava açıyor.

yapi.com.tr
Çevre Mühendislerinden 3. Havalimanı Projesi İhalesine İptal Davası

Çevre Mühendisleri Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, 3. havalimanı projesinin henüz planlama aşamasında bile çevre mevzuatı sürecini yok saydığına işaret edilerek, ÇED Yönetmeliği'nde ve Çevre Kanunu‘nda belirtilen hükümlerin göz ardı edildiğine dikkat çekildi. "Böylesine önemli bir projeye dair tüm uyarılarımıza rağmen halkın katılımının göz ardı edilmesi ve nihai ÇED‘e dair halkın görüşlerinin alınmadan ihalenin yapılmaya çalışılması, ülkemizin tamamını etkileyecek bu projedeki demokrasi ve katılımcılık anlayışını ortaya koymaktadır" denilen açıklamada, şu noktalara dikkat çekildi:
 
Askı süresi olan 10 iş günü dolmadı

"Kamuoyunda 'İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı Projesi' olarak bilinen ve 09 Nisan 2013 tarihinde ÇED İnceleme-Değerlendirme Komisyonu Toplantısı yapılan proje 22.04.2013 tarihinde; Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği‘nin 14. maddesi uyarınca halkın görüş ve önerilerini almak amacıyla askıya çıkmıştır. Söz konusu yönetmeliğin 14‘ncü maddesinin 1‘nci bendi uyarınca askı süresi '10 İŞ GÜNÜ' olmak zorundadır.

ÇED Yönetmeliği‘nin 6‘ncı maddesinin 3‘ncü bendinde "Bu Yönetmeliğe tabi projeler için 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı veya 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararı alınmadıkça bu projelere hiç bir teşvik, onay, izin, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez, proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez" hükmü bulunmaktadır.

'ÇED Olumlu' kararı hukuken mümkün değil

Kamuoyunda 'İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı Projesi' olarak bilinen projenin halkın görüşüne açıldığı tarih 22.04.2013 olduğuna göre, 10 iş günü 07.05.2013 tarihinde tamamlanmaktadır. (23 Nisan ve 1 Mayıs Resmi Tatildir, iş gününe dahil değildir) Kaldı ki askı süresi tamamlandığında proje hakkında halktan gelen görüşlerin projeye yansıtılması kanuni zorunluluktur. ÇED Yönetmeliği‘nin 14‘ncü maddesine göre askı süresi ve sonrasında gelen görüşlerin ÇED Raporuna yansıtılması aşamaları tamamlanmadan 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu' kararı verilmesi hukuken mümkün değildir.

Yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı ihalenin yapılması yasal düzenlemelere açıkça aykırı olduğundan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak 2013/1 dosya numaralı 'İstanbul Yeni Havalimanı' konulu ihalenin 03.05.2013 tarihinde yapılmasına dair idari işlem ile, 03.05.2013 tarihinde yapılacağı açıklanan ihalenin ertelenmeyeceğine dair 26.4.2013 tarihinde Bakan tarafından basına duyurulan Bakanlık idari işlemlerinin derhal durdurulması, ardından iptal edilmesi gerekmektedir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-muhendislerinden-3-havalimani-projesi-ihalesine-iptal-davasi_108033.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!