Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

3. Havalimanı için 250 Milyon Euroluk Anlaşma

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ ile altı şirket arasında Kargo Şehri ve Yer Hizmetleri Kampüsü için alan tahsis sözleşmesi imzalandı. 250 milyon euroluk anlaşmalar 25 yıllık işletme süresince geçerli olacak.

yapi.com.tr
3. Havalimanı için 250 Milyon Euroluk Anlaşma

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, İstanbul Yeni Havalimanı yönetimi ile şirketler arasında imzalanan anlaşmaya göre, MNG, PTT, Çelebi Hava Servisi, HAVAŞ, Sistem Lojistik ve Bilin Lojistik kargo şehrinde; MNG, Çelebi Hava Servisi ve HAVAŞ ise yer hizmetleri kampüsünde hizmet verecek.

Anlaşmanın imza töreninde konuşan İGA Havalimanı İşletmesi AŞ İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, havalimanı inşaatının yüzde 55'inin tamamlandığını belirterek, 30 bin kişinin havalimanını yetiştirmek için gece gündüz çalıştığını söyledi. İstanbul Yeni Havalimanı'nda aynı zamanda ticari anlaşmaların da imzalanmaya devam ettiğini dile getirerek, son dönemde duty-free sözleşmesinin imzalandığını açıkladıklarını anımsattı.

Bu yılın ilk çeyreğinde yeme içme alanlarının ihalesinin tamamlandığını, reklam tahsis alanlarının ihalesine de gelecek günlerde çıkılacağını kaydeden Keskin, "Bugün havacılıkta son dönemde imzalanan en büyük anlaşma olarak nitelendirebileceğimiz bir anlaşmaya imza atıyoruz." dedi.

"Kiralanabilir alanların yarısını kiraladık"

Türkiye'nin stratejik konumu, THY'nin kargo alanında yaptığı ciddi yatırımlar ve ülkenin gelişen ekonomisinin Türkiye'yi hava kargo taşımacılığında her geçen gün daha önemli bir merkez haline getirdiğini söyleyen Keskin, yer hizmetlerinin ise etkin bir havalimanı operasyonu yönetmeleri açısından yüksek öneme sahip olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

"İGA olarak yüzyıllar boyunca medeniyetlerin buluşma noktası olan İstanbul'u havacılığın merkezine almak ve kesintisiz bir hizmet sunmak için kargo ve yer hizmetleri konusundaki ilk anlaşmalarımızı tamamladık. Bu kapsamda Türkiye'de doğmuş 6 büyük şirket ile 250 milyon euro değerinde alan tahsis anlaşmaları imzaladık. Geçtiğimiz yıl duty-free anlaşmamızı tamamlamıştık. Yeme içme alanlarında ise sözleşme aşamasındayız, gelecek aylarda reklam tahsis alanlarının ihalesine çıkacağız. Şu an itibariyla kiralanabilir alanların yüzde 50'sini kiraladık. Yüze yakın firma ile sözleşme yapıldı. Bu şirketlerin havalimanımıza yapacakları yatırımlardan doğan ticari hacimle ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağımıza inanıyorum.""İstanbul taşımacılığın yeni merkezi olacak"

İstanbul Yeni Havalimanı'nın, proje alanı içerisinde yer alacak kargo şehri ile İstanbul'u uluslararası taşımacılığın yeni merkezi haline getireceklerini vurgulayan Keskin, yapılan rekor anlaşmanın ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunun altını çizdi ve İstanbul Yeni Havalimanı'nda yer hizmetleri için toplam 150 bin metrekarelik bir alanın söz konusu olacağını söyledi.

"Kargoda ise bu rakam, kargo uçak park pozisyonları ile tüm kargo şehrinin toplamı, 1,4 milyon metrekare olacaktır" diyen Keskin, "Bu büyüklük, 200 adet uluslararası standartlardaki futbol sahasına tekabül ediyor. Kargo şehri, 35 adet geniş gövdeli kargo uçağının aynı anda operasyon yapabileceği şekilde inşa edilmektedir" şeklinde konuştu.

"Tüm fazlar tamamlandığında Hong Kong'u bile geçecek"

DHMİ rakamlarına göre 2016'da Atatürk Havalimanı kargo kapasitesinin 918 ton iken 2017'nin sonuna kadar 1 milyon tona ulaşmasının beklendiğini keydeden Keskin, "İstanbul Yeni Havalimanı ise bu kapasiteyi geliştirmeye açık. Havalimanımız açıldığında 2,5 milyon ton kargo kapasitesine sahip olacak. Şu an dünyanın en büyük kargo hareketine sahip havalimanı, 4,5 milyon tonun biraz üzerinde bir hacme sahip Hong Kong Havalimanı. İstanbul Yeni Havalimanı ise tüm fazları tamamlandığında 5,5 milyon ton kapasiteye sahip olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Keskin, bugün anlaşmalarında sona gelinen MNG, PTT, Çelebi, HAVAŞ, Sistem Lojistik ve Bilin Lojistik'in yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda faaliyetlerini sürdüreceğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-havalimani-icin-250-milyon-euroluk-anlasma_160220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!