Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Üçüncü Havalimanı'nda Hedef 29 Ekim

Yapımı devam eden 3. havalimanındaki son durum havadan görüntülendi. İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, yüzde 80'in üzerinde tamamlanan inşaatta çalışan sayısının 36 bine ulaştığını belirtti. Hedef, projenin 29 Ekim'e yetiştirilmesi.

yapi.com.tr
Üçüncü Havalimanı'nda Hedef 29 Ekim

DHA'dan Enver Alas ve İhsan Yalçın'a açıklamalarda bulunan İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, 3. havalimanı projesinin yüzde 80'i aşkın kısmının tamamlandığını belirtti.

Yüzde 80'i tamamlandı

Akçayoğlu, projeye ilişkin şu güncel bilgileri paylaştı: "Projede ocak ayı sonu itibarıyla yüzde 80'lik bir ilerleme sağlamış bulunuyoruz. Şubat ayı yeni bittiği için hesaplamalar devam ediyor ancak şu an tam bir rakam veremesek de yüzde 80'in üzerine çıkmış olduk. İlk fazın A'sında iki pist, bir terminali açacağız. Hava trafik kontrol binası, otoparkı olmak üzere diğer destek binaları da bitirmiş olacağız. Hava tarafında enerji konusunda çok daha hızlanmamız gerekiyor. Buna biraz daha ağırlık vermiş vaziyetteyiz. Birinci pistin ışıklandırmasını bitirdik. Bazı sistemleri test etmek açısından çok önemliydi. Diğer pist ile taksi yolları ve apron hazır oldukça aydınlatma testlerini bitireceğiz. Pier 1 terminalini de hemen hemen bitirdik. Terminalin bütün kısımlarını adım adım bitirerek, 29 Ekim'e operasyona hazır hale getirmek en büyük hedefimiz" dedi.

29 Ekim'e yetiştirilmesi planlanıyor

Yusuf Akçayoğlu, 4 bini beyaz yaka olmak üzere çalışan sayısının 36 bine ulaştığına dikkat çekerek, "Bugüne kadar çalışan sayısında geldiğimiz en yüksek rakam bu. Alt yüklenicilerle birlikte projede hızı artırmaya çalışıyoruz. İnşallah baharla birlikte daha da hızlanacağız ve dediğimiz tarihe (29 Ekim) yetiştireceğiz" dedi.

İkinci pistin mayıs sonuna doğru taksi yolları da dahil olmak üzere aydınlatma işlemini gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydeden Yusuf Akçayoğlu, "Uçak geçiş köprüsü 143 adet olacak. Bazı köprülere iki ila üç uçak yanaşacak. Normalde 114 uçağa aynı anda servis vereceğiz. Köprülerin temmuz ayı içerisinde tamamlanması planlandı ve tamamı testlerden geçmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Akçayoğlu, ilk uçağın ne zaman piste teker koyacağıyla ilgili olarak ise şunları söyledi: "1 No'lu pistte, işaretlemesi ve ışıklandırması bitmiş olduğu için sembolik bir iniş yapılabilir. Nihayetinde havalimanımız tamamlanmadı, IPA'ya bildirilmiş değil, şu anda böyle birşeyin yapılması normal değil. Fakat, sembolik bir iniş için havalimanımız, pistimiz hazır. Normal planda ise flight-check'leri 29 Ekim'in üç ay öncesinde yapmış olmamız gerekiyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ucuncu-havalimaninda-hedef-29-ekim_163601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!