Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

3. Havalimanı'ndan 350 Noktaya Uçulacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 3. Havalimanı'nın hizmete girmesiyle dünya çapında 282 olan destinasyon sayısını 350'ye yükseltmek istediklerini belirtti.

yapi.com.tr/AA
3. Havalimanı'ndan 350 Noktaya Uçulacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, stanbul'a yapılan yeni havalimanının temel atma töreninin üçüncü yılı dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de havacılık sektörünün serbestleşmesinin ardından çok ciddi mesafeler katettiğini dile getiren Bakan Arslan, son 10 yılda aktif havalimanı sayısını 25'ten 55'e çıkarıldığını, Türkiye'nin her yerine uçakla gidilebilir hale geldiğini anlatarak, yılda 35 milyon olan iç ve dış hat yolcu sayısının ise 180 milyona ulaştığını vurguladı.

"Türkiye'deki en büyük proje"

Kömür ocaklarının olduğu bir yerde bataklıkları kurutup yeni bir alan kazandırdıklarının altını çizen Bakan Arslan, söz konusu alanda 10 milyar euroluk yatırımı, kamu-özel iş birliği şeklinde yaptıklarını ve 25 yıl boyunca yapılacak işletmeden de 22 milyar euro gelir elde edileceğini kaydetti.

İstanbul'un Avrupa yakası Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahil şeridindeki 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana yapılan İstanbul Yeni Havalimanı'nın, İstanbul'un stratejik önemini çok farktı noktalara taşıyacağını da dile getiren Bakan Arslan, "Bu, Türkiye'de yapılmış en büyük proje olma özelliğine sahip" dedi.

200 milyon yolcuya hizmet verecek

Yılda 200 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanının hizmete girmesiyle dünya çapında şu anda 282 olan destinasyon sayısının 350'ye yükseltmeyi planladıklarını söyleyen Bakan Arslan, mayıs ayı sonu itibarıyla yüzde 52,5 ilerleme sağlanan 3. Havalimanının 'aktarma havalimanı' konumunda olacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Dünyanın neresinden olursa olsun uçaklar gelecekler, ülkenizde transfer yapacaklar. Uçağın havalimanınıza inmesi bir gelir, yolcunun inmesi bir gelir ve yaptıkları alışverişlerden kaynaklı bir gelir elde ediyorsunuz. Aktarma havalimanları dünya havacılığında sizi hem merkez haline getiriyor hem ciddi bir şekilde katma değer oluşturma, gelir getirme anlamında da ülkenin büyümesine katkı sağlıyor."

3. Havalimanı'nın Türkiye'nin büyümesine, gelişmesine, ekonomisine çok ciddi katkı sağlayacağının altını çizen Bakan Arslan, söz konusu havalimanının yatırımcıların dünyanın neresinden olursa olsun Türkiye'ye rahatça gelmesine, yatırımını kontrol etmesine ve aynı gün dünyanın başka bir yerine gidebilmesine olanak sağlayacağını bildirdi.

"Çalışan sayısı 30 bine ulaşacak"

Türk ekonomisini büyük destek olacak 3. Havalimanı'nda, 3 bin 500'ü beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 26 bin 700 kişinin çalıştığını ifade eden Bakan Arslan, "Önümüzdeki dönemde çalışan sayısı 30 bin kişiye ulaşacak." dedi.

Ayrıca İstanbul 3. Havalimanı'nın, 2025'te Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 4,9'unu oluşturmasını öngördüklerini söyledi.

Bakan Arslan sadece havalimanından kaynaklı 79 milyar dolarlık ilave bir hasıla oluşacağını kaydederek, 2018'de birinci fazının tamamlanarak, açılışının gerçekleşmesiyle yılda 100 bin kişiye, 2025'te tam kapasiteye eriştiğinde ise yılda 225 bin kişiye istihdam sağlanacağını ifade etti.

Bakan Arslan, "3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı Etüd-Proje" işi kapsamında 34 kilometre uzunluğunda Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile 31 kilometre uzunluğunda Halkalı-Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 65 kilometre olarak planlanan raylı sistem hattının, birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine ilişkin çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-havalimanindan-350-noktaya-uculacak_159324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!