Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Havalimanı için Tarih Verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 3'üncü havalimanı şantiyesinde çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Bakan Yıldırım, kendisine verilen brifingin ardından ana terminalin bulunduğu şantiye alanında incelemelerde bulundu. Yıldırım, "İlk etap 26 Şubat 2018'de bitecek" dedi.

yapi.com.tr
3. Havalimanı için Tarih Verdi

DHA'nın haberine göre, Bakan Yıldırım'ı, Arnavutköy'de yapımı devam eden 3'üncü havalimanı şantiyesine gelişinde, projeyi yapan Ortak Girişim Grubu İstanbul Grand Airport Havalimanı İşletme A.Ş. İGA'nın ortakları Nihat Özdemir ile Mehmet Cengiz karşıladı.

Burada, işadamı Nihat Özdemir Bakan Yıldırım'a inşaatı devam eden havalimanı hakkında birifing verdi.

"İlk uçağı indirmek için seferber olduk"

Nihat Özdemir, temel atma töreninin üzerinden 1 yıl geçtiğini belirterek, söz verilen tarihte yeni havalimanına ilk uçağı indirmek için seferber olduklarını söyledi.

Şu an itibariyle, 1.500'ü beyaz yakalı olmak üzere yaklaşık 14 bin çalışan sayısına ulaştıklarını belirten Özdemir, faal olan ekipman sayısı anlamında dünyanın en büyük projesini yaptıklarını vurguladı.

Nihat Özdemir, şantiyede 2 bin 200 adedi ağır tonajlı kamyon olmak üzere 3 bin adet iş makinasının çalıştığını, projeye 1.7 milyar Euro kaynak harcadıklarını, bunun da projenin yüzde 23'ünün tamamlanmış olduğu anlamına geldiğini dile getirdi.

Özdemir, "Türk havacılık sektörü için hayati önem taşıyan bu milli projemizi en başarılı şekilde bitirmek için durmadan çalışıyoruz. Yıl bitmeden 1 milyon 300 bin metrekarelik ana terminal binasının kaba inşaatını tamamlamış olacağız" dedi.

Özdemir taahüt edilen tarihte projeyi bitirmeyi planladıklarını söyledi.

"26 Şubat 2028'de hizmete girecek, 100 milyon yolcu taşıma kapasites, olacak"

Birinfingin ardından ana terminal binasının bulunduğu şantiyeye giden Binali Yıldırım, burada gazetecilere proje hakkında açıklamalarda bulundu.

Projenin 4 etapta tamamlanacağını belirten Yıldırım, en büyük etabın 26 Şubat 2108'de hizmete gireceğini ve yaklaşık 100 milyon yolcu kapasitesi olacağını söyledi.

3. havalimanının, sadece ilk etabın bitmesiyle birlikte dünyanın en büyük havaalanı olacağını belirten Yıldırım, diğer etapların tamamlanmasıyla da bu sayının 150-200 milyon arasında olacağını kaydetti.

"Atatürk Havalimanı Avrupa'nın üçüncüsü"

Kendisinin göreve geldiği dönemde Atatürk Havalimanı'nın Avrupa'da 14. sırada olduğunu, ancak bugün yolcu taşıma kapasitesi açısından 3'üncü sıraya yükseldiğini vurgulayan Binali Yıldırım, bir sene sonra Atatürk Havalimanı'nı birinci sıraya çıkaracaklarını söyledi.

Yıldırım, "Yeni havalimanı devreye girdiğinde, bölgede bu havalimanıyla yarışacak hiçbir havalimanı olmayacak" dedi. Havacılığın artık batıdan doğuya kaydığını ifade eden Yıldırım, "Eskiden zenginlik merkezi Amerika'daydı. Sonra Avrupa'ya geldi. Şimdi Türkiye üzerinde. Belki ileride Uzakdoğu'ya doğru gidecek. İşte tam da bu değişim döneminde bu kararı verdik" diye konuştu.

"Projenin hayata geçmesindeki en büyük iradeyi Erdoğan ortaya koydu"

Projenin hayata geçmesindeki en büyük iradeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğunu belirten Yıldırım, "Günlerce, haftalarca havalimanı seçimi konusunu, bizzat titizlikle yaptığımız çalışmaları takip etti. Bizden günlük raporlar aldı ve nihayet bu kararı verdi. Kendisine bu vesileyle teşekkür ediyoruz" dedi. Yıldırım, 64. hükümet olarak da projeyi gecikmeye mahal vermeden gerçekleştirmek için büyük fedakarlıkla çalıştıklarını söyledi.

"İşletmeci firma 25 yıl devlete 1 milyar 50 milyon euro ödeyecek"

Proje tamamlandığında 10 milyar 250 milyon Euro harcama yapılacağını belirten Yıldırım, işletmeye alındığı günden itibaren de 25 yıl boyunca işletmeci firmanın devlete yılda 1 milyar 50 milyon Euro kira ödeyeceğini söyledi.

Yıldırım, açıklamanın ardından yeni havalimanının şantiye alanını gezdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-havalimani-icin-tarih-verdi_144244.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!