Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3. Köprü Hazine'ye Takıldı

İstanbul’a Garipçe ve Polonezköy güzergâhına inşa edilecek olan 3. köprü, Hazine Müsteşarlığı’nın ‘garanti’ engeline takıldı. Önümüzdeki yıl yapımına başlanması planlanan 3. köprünün ihalesine hazırlık çalışmaları Hazine Müsteşarlığı ile yapılan görüşmelerde ‘garanti’ konusunda fikir birliği sağlanamadı.

Radikal Gazetesi
3. Köprü Hazine'ye Takıldı

İstanbul’a Garipçe ve Polonezköy güzergâhına inşa edilecek olan 3. köprü, Hazine Müsteşarlığı’nın ‘garanti’ engeline takıldı. Önümüzdeki yıl yapımına başlanması planlanan 3. köprünün ihalesine hazırlık çalışmaları Hazine Müsteşarlığı ile yapılan görüşmelerde ‘garanti’ konusunda fikir birliği sağlanamadı. Ulaştırma Bakanlığı bu tür büyük projelerde garanti verilmeden uluslararası şirketlerin yatırıma yanaşmayacağı görüşünü iletmesine karşın, Hazine Müsteşarlığı’nın mümkün olduğunca kamuya yük getirmeden bu projeleri hayata geçirmek istediğini bildirdiği öğrenildi.

DPT ile pazarlık yapılıyor

Hazine’nin garanti sorununun yanı sıra Devlet Planlama Teşkılatı (DPT) ile ilgili de sorunlar bulunuyor. 3. köprü, Devlet Planlama Teşkilatı’nın süzgecine takıldı. Geçen günlerde Ulaştırma Bakanlığı, 3. köprüye ilişkin hazırlamış olduğu projeyi DPT’ye gönderdi. Edinilen bilgiye göre DPT’den henüz bir yanıt gelmedi. DPT’nin söz konusu inşa edilecek olan köprünün inşa edileceği bölge, trafik yoğunluğunu nasıl etkileyeceği ve maliyetine ilişkin sorgulamalarda bulunuyor.

Bu kapsamda, Karayolları’ndan yetkili, DPT’nin projeye onay vermek için kendilerinden, köprü üzerinde oluşacak trafik yoğunluğu, araç sayısı, köprünün bölgede etkileri ve bu trafik oranına ne zaman oluşacağına dair tahminleri istediğini aktardı. Hazine’nin ve DPT’nin onay vermesinin ardından söz konusu proje, Yüksek Planlama kararı bakanlar kurulunun onayına sunulacak. Söz konusu YPK onay sürecinin bu yılın ortasında tamamlanması bekleniyor.

Araç geçiş garantisi isteniyor

Yaklaşık 6 milyar doları bulan proje yap-işlet-devret modeli ile ihale edilecek. 3. köprünün yanı sıra Avrupa ve Anadolu yakası ile bağlantı yolları da proje kapsamında yer alacak. Dünya üzerindeki diğer örneklerde olduğu gibi bu projede de firmalar, araç geçiş garantisi istiyorlar. Kamu belli bir sayıda araç geçeceği garantisini vererek, araç sayısının bu rakamın altında kalması durumunda maliyeti karşılayacak. Yetkililer DPT, Hazine ve Maliye ile görüşmelerin sürdüğünü belirterek, fayda-maliyet analizinin tamamlanmasının ardından ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Bu sürecin daha fazla uzaması ise projeyi geciktiriyor. Sıkıntının devam etmesi halinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girerek, sorunu çözmesi bekleniyor.

En çok Asya’dan talipli var

Ayrıca 3. köprünün yapımına Çin’in ardından Hintlilerin de talip olduğu ortaya çıktı. Küresel piyasalarda yaşanan kriz sürecine karşın yabancı yatırımcıların bilgi almak için önümüzdeki günlerde açılması beklenen ihaleye ilişkin Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gittikleri kaydedildi.

3. köprü ihalesi hakkında Fransa, Çin, Japon, Kore, İtalyan, İspanyol ve son olarak da Hintli firmalar bilgi alıyor. Ulaştırma Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Proje hakkında soru soran, bilgi almak isteyen çok sayıda yatırımcı var. Çinliler, Japonlar, Koreliler, İtalyan ve İspanyollar ilgileniyor. Hintliler de ihale ile ilgileniyorlar. Yerli firmaların da ihaleye daha çok yabancılarla ortaklık yaparak girme eğiliminde olduklarını görüyoruz. Bu, uluslararası önemde bir proje olduğu için ihaleye katılmak için belli bir güç sahibi olmak gerekiyor” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-hazineye-takildi_82898.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!