Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3. Köprüden Önce Son Çıkış!

İstanbul’da 3.Köprü’ye yönelik tepkiler sürerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Marmara Otoyolu planını 1 Eylül’de askıya çıkardı. Yoğun tartışmaları beraberinde getiren plan, 3.Köprü’nün halihazır haritalara işlendiği bir ulaşım planı niteliği taşıyor. Plana resmi itiraz süresi ise 1 Ekim’de sona eriyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası,

Birgün Gazetesi
3. Köprüden Önce Son Çıkış!

İstanbul’da 3.Köprü’ye yönelik tepkiler sürerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Marmara Otoyolu planını 1 Eylül’de askıya çıkardı. Yoğun tartışmaları beraberinde getiren plan, 3.Köprü’nün halihazır haritalara işlendiği bir ulaşım planı niteliği taşıyor. Plana resmi itiraz süresi ise 1 Ekim’de sona eriyor. TMMOB Şehir Plancıları Odası, 3.Köprü’nün İstanbul’da yaratacağı telafisi mümkün olmayan zararların engellenmesi için bu plana etkili şekilde itiraz edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

‘İtiraz edin, bu yanlıştan dönülsün’

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada, 3. Köprü’nün İstanbul’a ve İstanbullulara vereceği zararların açık olduğuna işaret edilerek “Bu projenin hiçbir geçerli bilimsel ve teknik gerekçesinin bulunmadığı ortadadır” denildi. Açıklamada, 3. Köprü’yü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu planına yapılacak çok sayıda itirazın, konunun yeniden tartışılması ve daha sağlıklı çözümlerin var olduğuna bir kez daha dikkat çekilmesi için önemli olduğu vurgulandı.

Plana ilişkin 5 ayrı itiraz dilekçesi örneğine de yer verilen açıklamada, yurttaşların istedikleri metni bireysel olarak 1 Ekim’e kadar İBB Saraçhane Binası Yazı İşleri Müdürlüğü’ne iletebilecekleri belirtildi. Açıklamada yer alan itiraz dilekçesi örneklerinde şöyle denildi:

“1 Eylül tarihinde askıya çıkan 1/25000 ölçekli Kuzey Marmara Otoyolu (İstanbul 3. Çevreyolu ve Bağlantı Yolları dahil) Planı ile İstanbul’un geleceği tehdit edilmektedir.

İstanbul’un doğal yaşamını tehdit eden; sürdürülebilirlik çerçevesinde bizim ve gelecek nesillerin sağlıklı bir yaşam sürmesini engelleyecek olan, İstanbulluların tümünün hak sahibi olduğu doğal alanları ranta teslim eden; var olan trafik sorunlarını çözmek yerine katlanarak artmasına sebep olacak olan; maddi ve manevi her türlü zararı biz İstanbullulara dokunacak olan 3. köprü ve bağlantı yollarına ilişkin bu plana kamu kaynaklarının kente yeni yeni sorunlar getirecek bir proje olması sebebiyle itiraz ediyorum."

‘ÇPD değişikliğine de itiraz edin’

TMMOB Şehir Planlama Odası, Kuzey Marmara Otoyolu Planı’nın yanı sıra, bu plana olanak sağlamak için İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda (ÇPD) yapılan plan notu değişikliklerine de itiraz edilmesi gerektiğini bildirdi. ÇPD değişikliği için itiraz süresi de, yine 1 Ekim’de doluyor.

ÇPD'nin değiştirilmeden önceki halinde, kuzeyden yeni bir karayolu boğaz geçişi ile su toplama havzalarının, tarım alanlarının ve ormanların önemli ölçüde yok olacağı tespitine yer verilmişti.  3.Köprü projesine kesin bir dille karşı çıkılan planda, projenin tepeden inme merkezi bir proje olduğu ve kent için tehdit taşıdığı, bu nedenle alternatif çözümlere gidilmesi gerektiği belirtilmişti. Ancak ÇPD’deki bu ifadeler, 3.Köprü’ye olanak sağlayacak şekilde değiştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopruden-once-son-cikis_82838.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!