Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aslında Bu 4. Köprü

Garipçe-Poyrazköy’ün ardından sıra Tarabya-Beykoz güzergahına gelecek.

Cumhuriyet Gazetesi
Aslında Bu 4. Köprü

1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda 3. köprü projesinin yapımına olanak sağlamak için yapılan plan notları değişikliği ile 3. köprünün çevre ve bağlantı yollarını düzenleyen 1/25.000 ölçekli Kuzey Marmara Otoyolu planı için itiraz süresi 1 Ekim Cuma günü doluyor. Meslek odaları önümüzdeki günlerde planlara ayrı ayrı itiraz edecekler, itirazların kabul edilmemesi halinde odalar toplu olarak 3. köprü projesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile idare mahkemesine başvuracaklar. 1 Eylül günü askıya çıkan planlara İstanbullular da bireysel olarak itirazda bulunabilecek.

Bireysel itirazlar için

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi yöneticileri, bireysel itirazlar için 3 adet örnek dilekçe hazırladı. 3. köprüyü istemeyen yurttaşlar seçtikleri dilekçeyi bireysel olarak 1 Ekim’e dek Saraçhane’deki İstanbul Büyüksehir Belediyesi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’ne verebilirler. İtiraz dilekçeleri odanın www.spo.org.tr adresinden bulunabilir.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, önümüzdeki sürecin en sıcak gündem maddelerinden biri olacak 3. köprü ile ilgili bir değerlendirme raporu da hazırladı. Raporda, hiçbir temel soruna çözüm üretmeyen 3. köprünün aslında İstanbul’u derinden etkileyecek birden çok yeni köprü senaryolarının bir parçası olduğu vurgulandı.

3. köprü için daha önce açıklanan ve sonra vazgeçilen Tarabya-Beykoz güzergâhı ile yapımına karar verilen Garipçe-Poyrazköy güzergâhlarının birbirini tamamlayacak ardıl köprü projeleri olduğunun savunulduğu anımsatıldı. Garipçe-Poyrazköy güzergâhının açıklanmasıyla birlikte Tarabya-Beykoz arasındaki 4. köprünün ilk adımının da atıldığı belirtildi.

Eylem cumartesi

3. köprünün yapılması halinde kesilecek 2 milyon ağacı kurtarmak, projeyi durdurmak için Yeşiller Partisi tarafından örgütlenen insan zinciri eylemi de 2 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de gerçekleştirilecek. Bir saat boyunca Boğaziçi’nde mumlarla gerçekleştirilecek eyleme aydınların ve sanatçıların da destek vermesi bekleniyor.

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/aslinda-bu-4-kopru_82879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!