Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

4. Gelişen Kentler Zirvesi İzmir’de Düzenlendi

Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 4. Gelişen Kentler Zirvesi’nde İzmir’in gayrimenkulde geldiği durum değerlendirildi.

yapi.com.tr / AA
4. Gelişen Kentler Zirvesi İzmir’de Düzenlendi

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir işbirliğinde düzenlenen 4. Gelişen Kentler Zirvesi'nin açılışında konuşan Kocaoğlu, İzmir'in 2000'li yıllar öncesinde potansiyelinin altında büyüme kaydettiğini, belediye olarak kentin ilerlemesini sağlamak için planlama yaptıklarını anlattı.

Kocaoğlu, kentsel dönüşümde en büyük sorunun ailelerin ikna edilmesi sürecinde yaşandığını belirterek, bakanlık ya da belediyelerin elini taşın altına koyana garantör olmak durumunda olduğunu söyledi.    

Kentin yatırım alanındaki eksikliğinin, ''Basmane Çukuru'' adıyla bilinen Dünya Ticaret Merkezi Projesi'nin başarısızlıkla sonuçlanmasına bağlandığını hatırlatan Kocaoğlu, ''Bugün Basmane Çukuru artık konuşulmuyor. Liman, Salhane ve Turan arasında kalan bölgede 5 bin dönüm alan planlandı. Bu alan yatırımcıların gözdesi oldu ve hızlı şekilde yapılanmaya geçildi. Artık burası konuşuluyor'' dedi.

İnciratı'nda 5 bin dönüm alanda sağlık konseptinden hareketle yapılan planlama dahilinde EXPO alanı yapılacağını ifade eden Kocaoğlu, Türkiye'nin hedefi olan EXPO'yu kente kazandırarak İzmir'in değerini artırmak istediklerini kaydetti.

''Gayrimenkul yükselen yıldız''
     
Kocaoğlu, İzmir'in hızlı büyüme potansiyeline geç ulaşması nedeniyle İzmir'de gayrimenkul fiyatlarının, İstanbul ve Ankara'ya kıyasla çok düşük olduğunu anlattı.

İzmir'e gayrimenkul yatırımı yapan firmaların kentin gelişimindeki hızlanmaya paralel olarak verdiklerinin karşılığını misliyle aldığını ifade eden Kocaoğlu, şunları kaydetti: ''İzmir'in gelişebilmesi, kalkınabilmesi için insanları ile birlikte kalkınması gerekiyor. Bugünkü gayrimenkul fiyatlarını yarın bulamazsınız. Kentsel dönüşümü, devlet erki olmadan yapamazsınız. Bir inşaat şirketi ya da kooperatif kent dönüşümünü yapamaz. Kent dönüşümünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da büyükşehir belediyesi yapar.

Çalışmalarda en büyük sıkıntı, dönüşüm bölgesinde yaşayan ailelerin ikna edilmesi. Bakanlık ya da belediye hakemlik yaparak adil davranmak için elini taşın altına koyana garantör olmak zorundadır.''

''İzmir önemli potansiyele sahip''

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya ise İzmir'in gayrimenkul konusunda İstanbul, Ankara ve Bursa ile birlikte ilk dörtte yer aldığını belirtti.

EXPO 2020 adayı İzmir'in potansiyelini değerlendiren Gökkaya, ''İzmir turizm yatırımlarında öne çıkıyor. EXPO düzenlenmesi ile konaklama ihtiyacı doğacaktır. İzmir, fuar, kongre, termal, sağlık, eko ve kruvaziyer turizminde önemli potansiyele sahip'' dedi.

Zirve’nin “Ekonomik Değerlendirme” başlıklı ilk oturumu, Doğan Media İnternational Başkanı Nuri ÇOLAKOĞLU yönetiminde gerçekleştirldi. Birinci oturumda, Merkez Bankası Eski Başkanı Gazi ERÇEL, Vatan Gazetesi Ekonomi Müdürü Ercan İNAN ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender YORGANCILAR konuşmacı olarak yer aldılar.

Gelişen Kentler Zirvesi’nin ikinci oturumu ise “İzmir’in Yeni Vizyonu ve Yatırım Fırsatları” başlığı altında gerçekleştirildi. Başkanlığını GYODER Başkan Yardımcısı Özlem GÖKÇE’nin üstlendiği ikinci oturumun konuşmacıları ise EPOS Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Yönetici Ortağı Neşecan ÇEKİCİ ve Kentsel Strateji Şehir Plancısı A. Faruk GÖKSU oldu.

“Yatırımcı Gözüyle Gelişen Kentler: İzmir” başlıklı Zirve’nin üçüncü ve son oturumu ise GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre ÇAMLIBEL başkanlığında gerçekleştirildi. Bu oturumda ise Port Alaçatı Murahhas Üyesi Aykut MUTLU, Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Murat ÖZGÜMÜŞ, Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih ŞİMŞEK ve İş GYO Genel Müdürü Turgay TANES konuşmacı olarak yer aldılar.

Gelişen Kentler Zirvesi İzmir, akşam düzenlenen Gala Resepsiyonu ile sona erdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/4-gelisen-kentler-zirvesi-izmirde-duzenlendi_103907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!