Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

47 Bin Evin Elektriği Çöpten Gelecek

Bursa’da 47 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak Hamitler Katı Atık Depolama alanındaki Metan Gazından Elektrik Üretim Tesisinin temeli atıldı.

yapi.com.tr
47 Bin Evin Elektriği Çöpten Gelecek

ITC Bursa Enerji Üretim Sanayi AŞ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle kurulan Metan Gazından Elektrik Üretim Tesisi, Hamitler Çöplüğü’nde düzenlenen törenle hizmete alındı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin ev sahibi olduğu törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Şahabettin Harput, Bursa milletvekilleri ile davetliler katıldı.Depolama alanında bulunan sulu çöplerin, her biri 1.4 megawat gücündeki 7 adet jeneratör vasıtasıyla saatte 5 bin 400 metreküp metan gazına dönüştürüleceğini ve metan gazından 9.8 megawat elektrik üretileceğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Jeneratörlerde enerjiye dönüştürülen deponi gazı, borularla enerji üretim tesisine getirilecek. Üretilen elektrik, nakil hattı üzerinden TEİAŞ’a verilerek şebeke içi dağıtım sağlanmış olacak” dedi.

Kurulan sistemden 76 milyon metreküp elektrik sağlanacağını ve bundan yaklaşık 47 bin konutun faydalanacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Tesis, elektrik üretiminin yanında metan gazının sera etkisini azaltmakta, enerji kaynaklarının kullanımını dengelemekte ve sağlık risklerini de minimize etmektedir. Yerel hava kalitesine katkı sağlayarak, kötü koku problemini ortadan kaldırmaktadır” diye konuştu.

Hükümet olarak Türkiye’de nükleer santralden doğalgaza, kömür santralinden HES’lere kadar enerji fırsatı adına ne varsa bunları değerlendirmeye odaklandıklarını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Geleceğimiz adına bunları değerlendirmek durumundayız. Enerjinin çevreye rağmen değil çevreyle birlikte yürütülmesini istiyoruz. Oldukça hassas olduğumuz bu ortamda Bursa Büyükşehir Belediyesi bunu yaptı. Bu proje, çevre faktörünü dikkate aldığımız en önemli projelerden birisidir ve doğru projedir” şeklinde konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/47-bin-evin-elektrigi-copten-gelecek-_108578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!