Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

6 Günde 4,6 milyar Dolarlık Özelleştirme

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yaklaşık 4,6 milyar dolarlık 6 günde yapılan 3 özelleştirmeden 2,6 milyar dolar Türkiye Cumhuriyeti'nin kasasına girmiş durumda" dedi.

yapi.com.tr/AA
6 Günde 4,6 milyar Dolarlık Özelleştirme

Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ve Gediz Elektrik Perakende Satış AŞ hisselerinin Bereket Enerji Grubu şirketlerinden Aydem Elektrik Dağıtım AŞ'ye devri için Rixos Otel'de tören düzenlendi.Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 4,6 milyar dolarlık 6 günde yapılan 3 özelleştirmeden 2,6 milyar doların Türkiye Cumhuriyeti'nin kasasına girdiğini, bundan herkesin fayda göreceğini söyledi.Atılacak imzayla beraber elektrik dağıtım özelleştirmelerinde 75 milyona daha fazla yaklaştıklarına işaret eden Yıldız, bu alanda halen özel sektörün yüzde 75 olan dağıtım portföyünün 2 ay içinde yüzde 100'e ulaşmasını beklediklerini vurguladı.

Bakan Yıldız, Türkiye'nin elektrik üretimini bir değil birçok kaynaktan yapacağını ifade ederek, şunları kaydetti: "Kaynak çeşitlendirmesi devam ediyor. En son 5 yıldan beri yapılan çalışmalarda Afyonkarahisar Dinar çevresinde bulduğumuz kömürlerin Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı koyacağını söylemem lazım. Oraya yaklaşık 5 milyar dolarlık bir yatırım yapılması lazım ve 3 bin 500 megavatlar civarında 30 yıl yetecek bir kömür bulunuyor. 1 milyar tona yakın kömür olduğu tespit edildi. Bunları inşallah yakın bir süre içerisinde ihale edeceğiz. Şu ana kadar Afyonlu hemşehrilerimiz kaymaklarını yiyorlardı ama bugün Afyon'un kaymağını tüm Türkiye yemiş olacak.Bu yatırımları ister Afyonkarahisar'da olsun ister başka şehirde olsun çevreye rağmen değil çevreyle beraber yapacağız. Şu ana kadar sadece termik santrallerin rehabilitasyonunda çevre kriterlerine uymak için 1,5 milyar dolar civarında para harcadık, önümüzdeki süreçte bir bu kadar para harcayacağız. Biz sözde değil özde bir şekilde çevre hassasiyetimizi koruyoruz. Bunun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından söyleniyor olması da bence önemli. Birçok ülkede bunlar karşıt güç olarak bilinirler ama bizim için tüm kaynaklarımız ülkenin zenginliğidir. O yüzden herhangi bir nokta da ahengi bozmadan çevreyle beraber bu yatırımları yapmış olacağız."

Özelleştirecek kurum kalmadı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üst üste gerçekleştirilen özelleştirmelerle portföyün azaldığını ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) kamu-özel ortaklığı (PPP) yatırımları kapsamında bir birime dönüştürülmesini görüştüklerini söyledi. Şimşek, "Özelleştirme portföyü her geçen gün küçülüyor. Geçen gün Kalkınma Bakanımızla görüştüm. 'Özelleştirme İdaresi'ni kamu-özel yatırımları çerçevesinde bir uzmanlık birimine dönüştürelim mi?' diye...  Kalkınma Bakanlığımızla görüşüyoruz. PPP modelinde şu anda bu görevi görsün diye. Şu anda gerçekten bu konuları çalışıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-gunde-4-6-milyar-dolarlik-ozellestirme_109754.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!