Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Enerjide Yerli Teknolojiye Geçecek

Termik, hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisinde 5 yılda yerli teknolojiye geçileceğini bildiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin 2023'e kadar enerjiye yapacağı yaklaşık 130 milyar dolarlık yatırımın, yüzde 80'inin yerli teknolojiler kullanılarak yapılmasını hedeflediklerini belirtti.

yapi.com.tr
Türkiye Enerjide Yerli Teknolojiye Geçecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK)'nun 26. Toplantısı'nda alınan kararları açıkladı. 2010 yılında gerçekleştirilen BTYK toplantısında öncelikli alan olarak 'enerji' alanını ele aldıklarını belirterek, "Bu konu, hem büyümeyle yakın ilişkisi hem de ekonomik ve stratejik boyutu ile çok önemli bir alandır. Dünyadaki küresel güç oyunlarının çok büyük oranda enerji kaynakları üzerinden dönüyor olması, elbette bir tesadüf değildir" dedi.

2012 yılı sonu itibarıyla cari açığın yüzde 71'inin enerji ithalatından kaynaklandığını dile getiren Bakan Ergün, Dünya Gazetesi'nin haberine göre şunları söyledi:"Dolayısıyla, cari açığımızı azaltma hedefimiz, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak adımlarla doğrudan bağlantılı hale geliyor. Bu adımlar da, temelde enerji alanında yapılacak Ar-Ge ve yeniliğe dayanıyor. Türkiye'nin son 10 yılda çok istikrarlı bir büyüme trendine girdiğini ve bu sürecin devam edeceğini biliyoruz. 2023 yılına dair hedeflerimizi, Türkiye'nin yeni ihtiyaçlarını düşündüğümüzde, enerji talebinin de çok hızlı bir şekilde artacağını öngörmek işten bile değildir."

2023 yılında enerji harcamaları 106 milyar dolar olacak

OECD verilerinin önümüzdeki süreçte, enerji ihtiyacının Çin, Hindistan ve ABD gibi ülkelerden bile hızlı artacağına işaret ettiğini söyleyen Bakan Ergün, enerji ihtiyacını karşılamak için 2012 yılında 60 milyar dolar gibi önemli bir meblağ harcandığını dile getirdi. Bu rakamın 2023 yılında 106 milyar dolar seviyesine çıkmasının beklendiğini vurgulayan Bakan Ergün, bu paranın çoğunu Türkiye'de mevcut olmayan, fakat enerji ihtiyacımızın büyük bir kısmını sağlayan kaynakların teminine harcadığını dile getirdi. Bugün enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunu ithal ettiklerini ifade eden Bakan Ergün, bu nedenle, enerji ihtiyaçlarını karşılama noktasında alternatif yöntem arayışlarının ön plana çıktığını vurguladı.

Elektrik üretiminde yüzde 30 yenilenebilir enerji hedefi

2023 yılında elektrik üretimi içerisinde yenilenebilir enerji payının en az yüzde 30 olmasını hedeflediklerini bildiren Bakan Ergün şu açıklamalarda bulundu:"Üniversitelerin, sanayinin, kamu kurumlarının enerji alanına, enerjinin alt dallarındaki ar-ge konularına odaklanmaları, ülkemiz için gerçekten de çok hayati bir önem taşıyor. Dünkü BTYK toplantımızda artan bu enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik 3 ana öneri gelişti. Bunlar; yerli enerji kaynaklarının kullanımını artırmak, bu kaynaklara yönelik yerli üretim teknolojilerine odaklanmak ve enerji verimliliğini artırmak."

Enerjide 7 önemli karar

Yerli enerji kaynaklarını kullanmak ve bu teknolojilere yönelik üretimi geliştirmek adına, TÜBİTAK ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında önemli bir protokol imzalandığını anımsatan Bakan Ergün, bu protokol kapsamında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde çok kritik projeler başlattıklarını dile getirdi. Bakan Ergün, dünkü toplantıda bu projelere özel vurgu yapan 7 önemli yeni karar aldıklarını bildirdi.

Bakan Ergün, kararları şöyle açıkladı:

"İlk kararımız, Yerli Termik Santral Tasarım ve İmalat Kabiliyetinin Geliştirilmesidir. Bugün Türkiye'de kurulu 24 termik santralin tamamı, yabancılar tarafından kurulup geliştirilmiştir. Ortalama bir santralin kuruluş maliyetinin 1.7 milyar dolara yakın olduğunu düşünürsek, bu konuda uygulayacağımız MİLTES (Milli Termik Santral) projesinin önemi daha iyi anlaşılacaktır. 2023 yılına kadar termik santral yapımında ülkemizde yaklaşık 36 milyar dolarlık bir yatırım potansiyeli öngörüyoruz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-enerjide-yerli-teknolojiye-gececek_109635.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!