Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

750 Milyon Doları Beğenmedi Cevahirin Satışını Kilitledi

750 Milyon Doları Beğenmedi Cevahirin Satışını Kilitledi

Vatan Gazetesib>Cevahir Alışveriş Merkezi'nin satışı ortak kavgasına takıldı. İngilizler'in 750 milyon dolarlık teklifine Belediye 'evet' derken, İbrahim Cevahir, "l milyar doların altına satmam'' diyerek satışı durdurdu.

Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezi Cevahir'in satışı, projenin ortakları Cevahir Holding ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasındaki anlaşmazlığa takıldı. 300-350 milyon dolar arasında yatırım maliyeti olan alışveriş merkezi için Avrupa ve Ortadoğu'dan 10'un üzerinde talip yarışırken, fiyat son olarak 750 milyon dolara kadar çıktı. Bir ingiliz firmanın verdiği 750 milyon dolarlık teklif, belediye tarafından olumlu karşılanırken, projenin müteahiti olan Cevahir Holding fiyatı beğenmeyince satış kilitlendi.

Ortaklar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle dev alışveriş merkezinin satışı başka bir zamana ertelenirken, yapımcı firma Cevahir Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir, "Burayı 1 milyar doların alünda fiyata satmam" dedi.

Belediyeye dava
1989 yılında başlanan inşaatı geçen yıl tamamlanarak Ekim ayında hizmete giren alışveriş merkezinin şansı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da 'ricası'yla geçen yıl sonunda çalışmalara başlanmıştı. Ancak satış konusu ortaklar arasında sorunlara neden oldu. İki taraf arasında daha önce açılan davalar nedeniyle problem yaşadı.

Halen Cevahir Kültür Merkezi tarafından işletilen alışveriş merkezinin gelirlerinden Cevahir Holding ve IBB'e yüzde 45'er pay alıyor. Geriye kalan yüzde 10'luk kısım ise Cevahir Holding'in İBB hakkında açtığı dava nedeniyle makeme tarafından 'emanet hesabında' tutuluyor. Davanın sonuçlanmasının ardından söz konusu tutarın taraflar arasında paylaştırılacağı kaydediliyor. Cevahir söz konusu davayı geçmiş belediyelerin hataları nedeniyle alışveriş merkezinin zamanında bitirilememesi yüzünden zarar ettiği gerekçesiyle açmıştı.

Vatan'a konuşan Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı ibrahim Cevahir, "Satışın ertelenmesinin davayla ilgisi yok. O sorun çözülür. Ancak fiyati beğenmedim, l milyar doların altına burayı satmam" dedi.

İznim olmadan asla
İbrahim Cevahir, sözlerini şöyle sürdürdü:" Bugün Ataköy'de bir daire yapılıyor metrekaresine 2 bin-2 bin 500 dolar isteniyor. Ben de buranın metrekaresini 3 bin doların altında satmam. Çünkü bir daha böyle güzel inşaat yapamam. Bana diyorlar ki, 'sat çünkü fiyatlar çok iyi. Yabancıların ilgisi azalırsa fiyat düşer'. Ben de diyorum ki, benim malım değil mi? Düşerse kucağıma düşer. Ben istemeden belediye kendi payını da satamaz. Çünkü alacak adam benimle uğraşmak zorunda kalacak. Buna da kimse yanaşmıyor."

1 milyar $ verdiler
İbrahim Cevahir, alışveriş merkeziyle ilgili kendisine l milyar dolarlık teklifin geldiğini ancak yöntemi beğenmediği için kabul etmediğini söyledi. Cevahir şunları aktardı: "Bana satışı kilitleme Belediye'nin payını 750 milyon dolara alalım, seninkini l milyar dolardan alırız dediler. Teklifi kabul etmedim. Sonuçta burası satılmak zorunda değil. Bu şansı Başbakan rica etmişti. Buradan sağlanacak gelirle hem belediye, hem de bizim binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağını kaydedip, istekte bulunmuştu."

http://www.yapi.com.tr/haberler/750-milyon-dolari-begenmedi-cevahirin-satisini-kilitledi_45497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!