Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İbrahim Cevahir Anlaştı Belediye İhale Yapacak

Edinilen bilgilere göre, İbrahim Cevahir yüzde 50 hissesi için 375 milyon dolara Kuveytlilerle el sıkıştı. Kalan yüzde 50 hisse için ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihale hazırlığında. İhalenin ekim ayında yapılması bekleniyor.

Milliyet Gazetesi
İbrahim Cevahir Anlaştı Belediye İhale Yapacak

stanbul Şişli'de bulunan Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nin yüzde 50'si 375 milyon dolara Kuveytlilere satılıyor. Cevahir Alışveriş Merkezi'nin yüzde 50'si İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne, yüzde 50'si ise Cevahir Holding'e ait. Edinilen bilgilere göre, İbrahim Cevahir yüzde 50 hissesi için 375 milyon dolara Kuveytlilerle el sıkıştı. Kalan yüzde 50 hisse için ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihale hazırlığında. İhalenin ekim ayında yapılması bekleniyor.

Belediye, ihaleye çıktığında kalan yüzde 50 hisseyi Kuveytliler de alabilir, diğer taliplilerde. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, geçtiğimiz aylarda alışveriş merkezinin satışı konusunda tam yetki ile görüşmeleri yürütmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a yetki vermişti.

Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi'ne talip olanlar arasında Dubai, Katar, Suudi Arabistan, İngiltere, Almanya, Avustarya ve ABD'den yatırım bankaları ve gayrimenkul yatırım fonları bulunuyor. Belediyenin yüzde 50 hissesi için kapalı teklif usulüyle yapılacak ihalede 500 milyon dolara ulaşılması hedefleniyor.

Sırada ofislerin satışı var
Komplekste bulunan ve henüz kullanılmayan 15 katlı, 7.500 metrekare alanlı ofis binasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi yüzde 59, Cevahir ise yüzde 41 hissedar. Bunun satışının da önümüzdeki günlerde gündeme gelmesi bekleniyor. Ofisler için biçilen değerin 20 milyon dolar civarında olduğu dile getiriliyor.

Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir'de 280 mağaza, 34 fast food alanı, 14 restoran, 2 bin 500 kişilik sinema salonu bulunuyor. 86 yürüyen merdivenin bulunduğu alışveriş merkezinde, 11 bin metrekare büyüklüğünde bir eğlence merkezi de yer alıyor. Cevahir, 250 milyon dolara malolmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibrahim-cevahir-anlasti-belediye-ihale-yapacak_48268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!