Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

780 Bin Hektarlık Alan Sadece 'Kağıt Üzerinde' Orman

Yaklaşık 13 milyon ağacın kesildiği İstanbul Havalimanı envanterde hâlâ orman olarak görünürken, Türkiye genelinde toplam 780 bin hektarlık alan sadece “kâğıt üzerinde” orman olarak gözüküyor.

yapi.com.tr
780 Bin Hektarlık Alan Sadece 'Kağıt Üzerinde' Orman

Orman Bakanlığı’nın birçok biriminde çalışan 1999-2003 yılları arasında Milli Parklar Av-Yaban Hayatı Genel Müdürü, 2005-2008 yılları asında da ORKÖY Genel Müdürü olarak görev yapan, şu anda ise Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanlığı görevinde bulunan Hüsrev Özkara, “acı orman gerçeği”ni açıkladı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Özkara, izin-irtifak yoluyla ormanların yok olduğunu söyledi. “Ormanların hızla içi boşaltılıyor” diyen Özkara, 780 bin hektarlık alanın sadece “kâğıt üzerinde” orman olduğunu belirterek “Üstelik bu alanlar toplam 22.9 milyon hektarlık orman alanının içerisinde gözüküyor. Oysa 780 bin hektarlık alan artık orman değil. Üzerinde ya otel var ya taş ocağı ya da maden ocağı. Yapılaşma var.” dedi.

Özkara, anayasaya açıkça aykırı olduğu için bu alanların envanterde orman alanı dışına çıkarılamadığını vurguladı. Ormanların hızla parçalandığına dikkat çeken Özkara’nın verdiği bilgiye göre, 2008’de 100 hektarla 999 hektar arasındaki orman alanı sayısı 11 bin 163’tü. 2019’da bu sayı 6 bin 427’ye düştü. Bin hektardan büyük orman sahalarının sayısı 1414’ten 1187’ye geriledi. 10 hektardan küçük orman sahalarının sayısı ise 55 bin 484’ten 121 bin 789’a çıktı.

Özkara, Orman Yasası’na 2018’de eklenen “ek madde 16”ya dikkat çekti. Anayasanın “ormanların korunması ve geliştirilmesi” başlıklı 169. maddesine işaret eden Özkara ek 16. madde ile “orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerler ile maddenin yürürlüğe girdiği tarihte üzerinde yerleşim yeri bulunan ya da yerleşim yeri oluşturulması uygun olan taşlık, kayalık, verimsiz ve fiilen orman vasfı taşımayan alanlardan sınırları Cumhurbaşkanı’nca belirlenen alanların orman sınırları dışına çıkarılmasına izin veriliyor.” dedi. Özkara, maddenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açıldığını ancak mahkemenin iptal istemini reddettiğini söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/780-bin-hektarlik-alan-sadece-kagit-uzerinde-orman_187365.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!