Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuzey Ormanları Yok Ediliyor

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği’nin hazırladığı “Kuzey Ormanları Tehdit Tahrip Raporu”nda, “İnşaat ve yapılaşma faaliyetleri, Kuzey Ormanları coğrafyası açısından en büyük tehdit ve tahrip unsurlarındandır.” denildi.

yapi.com.tr
Kuzey Ormanları Yok Ediliyor

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği, Kuzey Ormanları’na yönelen tehdit ve tahrip unsurlarının neler olduğunu ve orman ekosistemine verdiği zararları ortaya koymayı hedefleyen “Kuzey Ormanları Tehdit Tahrip Raporu”nu yayımladı.

BirGün’de yer alan habere göre; hazırlanan raporda, ulaşım projesi olarak sunulan 3. Köprü ve 3. Havalimanı’nın yapımına başlanmasından hemen sonra 8 bin 500 hektarlık ormanlık alan geri dönüşümsüz olarak ortadan kaldırıldığı belirtildi.

Kuzey Marmara Otoyolu ile beraber çevredeki arsaların fiyatlarının yükselmeye başladığına da vurgu yapılan raporda, “Zaten daha önceden villa ve rezidans projeleriyle doldurulmaya başlanan Zekeriyaköy, Çekmeköy ve Göktürk’te başlayan rant projeleri Kuzey Ormanları köylerine olan inşaat baskısını arttırdı. Köylerden ve çevresinden kapatılan arsalar ‘Orman manzaralı site’ sloganlarıyla lanse edildi.” denildi.

Raporda, yazlık yerleşmelerin de yer aldığı Şile, Riva, Karasu, Ağva, Beykoz, Sarıyer, Çatalca gibi ilçelerin yerleşim alanlarının giderek ormana doğru yayılarak inşaat şirketlerinin villa - site projeleriyle doldurulduğuna dikkat çekilerek, “İnşaat ve yapılaşma faaliyetleri, Kuzey Ormanları coğrafyası açısından en büyük tehdit ve tahrip unsurlarındandır.” ifadelerine yer verildi.

Katliam projesi
Türk Akım Doğalgaz Hattı Projesi’ne de değinilen raporda, şu ifadelere yer verildi: “Rusya’nın yıllık 750 milyon dolar kar edeceği Türk Akım doğalgaz projesinin hazırlıklarına 2014 yılında başlanmıştır. Rus gazını Avrupa’ya iletmek için İstanbul’un su kaynaklarının toplandığı Kuzey Ormanları’ndan geçirilen doğalgaz hattı için Trakya Kuzey Ormanları tahrip edilmiştir. Projenin deniz hattı için 10 binlerce ağaç kesilmiş, kara kısmı çalışmaları sırasında Istranca Ormanları’nda büyük bir tahribata yol açılmış; 13 kilometresi ormanlık alan olmak üzere 40 kilometre boyunca 65 hektar ormanla birlikte yüzbinlerce ağaç yok edilmiş, orman ekosistemi bozulmuş, yaban hayatı sona ermiş, tarım alanları, su kaynakları büyük zarar görmüştür.”

Öte yandan raporda, “Kocaeli Sungurlu’da yapılması planlanan, köyleri su altında bırakarak 35 bin ağacın kesilmesine neden olacak baraj projesinde, hidroelektrik santral de bulunmaktadır.” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuzey-ormanlari-yok-ediliyor_187158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!