Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Abant Gölü'nün Çehresi Değişiyor

Bolu Valiliği, doğal güzelliğiyle ünlü gölün fazla olan su seviyesini 70-80 santim düşürecek, çevredeki yolları daraltacak ve faytoncuları disipline edecek.

NTV
Abant Gölü'nün Çehresi Değişiyor

Bolu Valiliği, doğal güzelliğiyle ünlü gölün fazla olan su seviyesini 70-80 santim düşürecek, çevredeki yolları daraltacak ve faytoncuları disipline edecek.

Abant'ta doğanın çok öne çıktığını belirten Vali İbrahim Özçimen, "Görüşler Çevre ve Orman Bakanlığımız tarafından değerlendirildi. Bir kısım değişiklikler yapılarak, sunduğumuz tekliflerimiz Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı. Artık bundan sonra icraata geçiyoruz'' dedi. 

GÖLÜN SU SEVİYESİ 70-80 SANTİM DÜŞÜRÜLECEK

Özçimen, Abant'ta çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bundan sonraki süreçte göl suyunun fazla olduğu düşünüldü. Su seviyesini 70-80 santim düşüreceğiz. Bu düşürmeyi hemen yapacağız. Daha sonra çevrede bulunan ağaçlar sular içerisinde kalmadan, 2011 mart ayında bir 70-80 santim daha düşürülecek su seviyesi. Göl çevresindeki yolun geniş olduğu iddia edilen yerler var oralar 8 metreye indirilecek. Yaya, bisiklet ve çekçek yolunun genişliği toplan 8 metreyi geçmeyecek. Göl çevresindeki yol doğal taştan olacak. Suniliğe yer yok, asfalt yapmıyoruz. Ayrıca, elektrik ve kanalizasyon hatlarını yer altına alıyoruz. Elektrik direkleri ahşaptan oluyor.''

FAYTONCULAR DİSİPLİNE GİRECEK

Özçimen, Abant'ta bulunan faytoncuları disipline sokacaklarını, faytonculuk işini ihaleyle belirleyeceklerini söyledi.

Faytonculara, tarihi çağrıştıran kıyafetler giydireceklerini belirten Özçimen, ''Hesinin tek tip kıyafeti olacak. Faytoncu sayısı standart olacak. Abant'a yetecek sayıda olacak. Çok fazla faytoncu olmayacak. Tatilci faytona binmek için geldiğinde zor anlar yaşamayacak. Faytoncuların belirli yerleri olacak. Atlar için de benze bir çalışma olacak ve onları da ihale edeceğiz. Yeteri kadar at bulunacak. Atlar, faytonlar tertemiz olacak. Abant'a yakışır bir şekilde olacak'' diye konuştu.

Abant'ta yapılacak olan çalışmalar için paradan dolayı bir aksamanın olacağını sanmadığını ifade eden Özçimen, ''Abant'a gerekecek olan para Türkiye'nin neresindeyse ben o parayı bulurum. Parayı bulmak zorundayım. Bu iş beklemez. Çevre Bakanımızın çevreye saygısı benden fazladır'' dedi.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/abant-golunun-cehresi-degisiyor-_81030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!