Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Avro Bölgesi'nin 9. Büyük Ticari Ortağı

Türkiye bu yılın Ocak-Ağustos döneminde Japonya'yı geride bırakarak, Avro Bölgesi'nin 9'uncu büyük ticaret ortağı haline geldi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye Avro Bölgesi'nin 9. Büyük Ticari Ortağı

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre Türkiye'nin Avro Bölgesi ile 2012'nin 8 aylık ilk bölümünde 61,6 milyar avro düzeyinde olan ticaret hacmi, bu yılın aynı döneminde yüzde 5 artışla 64,5 milyar avroya ulaştı. Japonya'nın ticaret hacmi ise yüzde 10 düşüşle 56,7 milyar avroya indi.

Ocak-Ağustos döneminde Türkiye'nin Avro Bölgesi'ne ihracatı yüzde 5 artışla 23,7 milyar avroya çıkarken, ithalat yüzde 4 artışla 40,8 milyar avroyu buldu. Türkiye, Avro Bölgesi'nin en büyük 10 ticaret ortağı arasında bu bölgeye ihracatını en çok artıran ülke oldu.

Yılın 8 ayında Türkiye, AB'nin 6'ncı büyük ticaret ortağı konumunu muhafaza ederken, Türkiye'nin 28 üyeli birliğe ihracatı yüzde 4 artışla 33,1 milyar avroya çıktı. Bu dönemde AB'den yüzde 5 artışla 52,5 milyar avroluk ithalat gerçekleştiren Türkiye, 19,4 milyar avro dış ticaret açığı verdi.

AB'nin en büyük 10 ticaret ortağı arasında Türkiye hariç tüm ülkeler ihracat kaybı yaşadı. Ocak-ağustos döneminde AB'ye ihracat Japonya'da yüzde 17, Brezilya'da yüzde 15, Norveç'te yüzde 11, Güney Kore'de yüzde 8, ABD'de yüzde 7, Çin'de yüzde 6, İsviçre'de yüzde 5 ve Rusya'da yüzde 1 gerilerken, Hindistan'da değişmedi.

Bu arada Eurostat, Avro Bölgesi'nin ağustosta 8,6 milyar avro olarak gerçekleşen dış ticaret fazlasının eylülde 13,1 milyar avroya yükseldiğini duyurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-avro-bolgesinin-9-buyuk-ticari-ortagi_114097.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!