Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ekonomik Büyüme Enerji Projeleriyle Desteklenmeli

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, Türkiye'nin ekonomik büyümesini enerji projeleri ile desteklemesinin büyük önem taşıdığını belirterek, "Önümüzdeki 10 yıl boyunca Türkiye'nin ortalama olarak sadece elektrikte 50 gigawatt yeni enerji kapasitesi eklemesi lazım. Buna bir de doğalgazı, petrolü ekleyin" dedi.

yapi.com.tr / AA
Ekonomik Büyüme Enerji Projeleriyle Desteklenmeli

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 22. Guvarnörler Yıllık Toplantısı'nda 'Sürdürülebilir Enerji, Büyüme ve Türkiye'nin Deneyimi' konulu panelde konuşan Fatih Birol, "Türkiye'de elektrik talebi çok kuvvetli artacak. Rakam vereyim size. Önümüzdeki 10 yıl boyunca Türkiye'nin ortalama olarak sadece elektrikte 50 gigawatt yeni enerji kapasitesi eklemesi lazım. Buna bir de doğalgazı, petrolü ekleyin. Bütün bunlar büyük bir oranı oluşturuyor. Türk ekonomisi hızla büyüyor ve bu ekonomik büyümeyi destekleyecek enerjiye ihtiyaç var" diye konuştu. Türkiye'nin ekonomik büyümesini desteklemesi için doğru enerji projelerini ve doğru teknolojiyi tercih etmesinin gerekliliğine dikkati çeken Birol, "İstek var ama bunun nasıl finanse edeceğiz ve hangi teknolojileri kullanacağız?" diye sordu.
    
"Başağrımız var, belki de migren"
    
Enerji ithalatının Türkiye'deki ekonomik büyüme önündeki en ciddi zorluk olduğunu belirten Birol, "Ekonomimizde bir başağrısı var. O da cari açık. Yaklaşık 70 milyar dolar enerji ithalatından kaynaklanan bir açık söz konusu. Bu bir başağrısı, belki de migren. Türkiye'nin ekonomik büyümesinin önünde ciddi bir engel" ifadelerini kullandı.
     
Türkiye'de enerji verimliliğinin sağlanmasının gerekliliğine dikkati çeken Birol, "Enerji verimliliği petrol, doğalgazdan ve diğer enerji kaynaklarından sonra bana göre altıncı enerji kaynağı. Petrol, doğalgaz ithalatını azaltabilmenin yolu enerjiyi verimli kullanabilmek. Beni rahatsız eden bir rakam var. Verimlilik rakamları. Türkiye'de enerjinin verimli kullanılması konusunda o kadar büyük bir açık var ki... Mesela Fransa'da Türkiye'deki aynı camı üretebilmek için yaklaşık yüzde 40 daha az enerji kullanılıyor. Fransa'nın enerji verimliliği çok daha yüksek. Bu projelere belki hiç gereksinimiz kalmayabilirdi" değerlendirmesini yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ekonomik-buyume-enerji-projeleriyle-desteklenmeli_108526.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!