Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Abu Dabi Enerji Projelerine 40 Milyar Dolar Harcayacak

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi hükümetine ait petrol şirketinin 2014 yılına kadar ham petrol, doğalgaz, petrokimya ve rafineri projelerine 40 milyar dolarlık yatırım yapacağı bildirildi.

yapi.com.tr
Abu Dabi Enerji Projelerine 40 Milyar Dolar Harcayacak

Yerel medyadaki haberlere göre Abu Dabi Gaz Endüstrileri şirketi yönetim kurulu başkanı Muhammed El Suveydi, halen inşaatı devam eden gaz projelerinin değerinin 25 milyar doları bulduğunu söyledi. Zaman Gazetesi'nin haberine göre yetkili, bu projelere Entegre Gaz ve Şah Gaz Gelişim projelerinin dahil olduğunu kaydetti.

El Suveydi ayrıca Abu Dabi Milli Petrol Şirketi'nin hem kıyıda hem kıyı ötesinde (offshore) rezervlerini artırmak için yeni projelere başlayacağını ve hedeflerinin her yıl yüzde 15 artan yerel gaz talebini karşılayabilmek olduğunu sözlerine ekledi.

Bunun yanısıra Abu Dabi Deniz İşletim Şirketi yönetim kurulu başkanı Ali El Cervan, Abu Dabi ile okyanus kıyısındaki Fujeyra emirliği arasındaki petrol boru hattının Ağustos itibariyle aktif hale geleceğini ve günlük ihracat kapasitesinin 1,5 milyon varili bulacağını belirtti. Uzmanlar, 3,3 milyar dolarlık Fujeyra boru hattının Birleşik Arap Emirlikleri'ni ham petrol ihracatı için Hint Okyanusu'na doğrudan bağlaması nedeniyle stratejik öneme sahip olduğunu kaydediyor. Ayrıca dünyada deniz yoluyla taşınan petrolün beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı'nda sıkıntı yaşanması durumunda BAE'nin farklı bir alternatife sahip olacağı ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abu-dabi-enerji-projelerine-40-milyar-dolar-harcayacak_100820.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!