Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"AB'ye İhracat için OSB'de Faaliyet Zorunluluğu Yok"

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı'ndan (PAGEV) plastik sektörü ile birlikte birçok sektörü yakından ilgilendiren '2015 yılından itibaren OSB'de üretim yapmayan firmaların AB'de ihracat yapamayacağı' yönündeki tartışmalara ilişkin yazılı açıklama geldi.

yapi.com.tr / AA
"AB'ye İhracat için OSB'de Faaliyet Zorunluluğu Yok"

Bu konuda geçmiş günlerde yapılan haberlerin hatırlatıldığı açıklamada, "Konu plastik sektörü ile birlikte birçok sektör içinde büyük önem taşıyor. Sektör firmalarında oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmak üzere PAGEV, Ekonomi Bakanlığı nezdinde gerekli araştırma çalışmalarını başlatarak sonuca ulaştı. Ekonomi Bakanlığı'ndan konuyla ilgili alınan yazılı bilgide, 'Gerek AB ile yürütülmekte olan tam üyelik müzakereleri, gerekse 1 Ocak 1996 tarihinden bu yana işlemekte olan 1/95 sayılı Türkiye-AB Ortaklık Konseyi Kararı (Türkiye-AB Gümrük Birliği) çerçevesinde, AB'ye OSB dışında üretim yapan firmaların ihracat yapmasına engel herhangi bir hüküm veya kısıtlayıcı kural bulunmamaktadır' ifadesi yer alıyor" bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, şunları kaydetti:

"Sektör firmalarımızın bu konuda net bir bilgisi yoktu. Yapılan açıklamalar sektör temsilcilerimiz üzerinde çeşitli kaygılar yarattı. PAGEV olarak konuyla ilgili net bilgiyi almak üzere Ekonomi Bakanlığımıza başvuruda bulunduk. Ekonomi Bakanlığımızdan aldığımız bilgi doğrultusunda başta ihracatçılarımız olmak üzere hiçbir firmamız için OSB’de faaliyet gösterme zorunluluğu söz konusu olmadığını öğrendik. Bu bilgiyi sektörümüzle PAGEV olarak paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/abye-ihracat-icin-osbde-faaliyet-zorunlulugu-yok_115302.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!