Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin AB'ye İhracat Performansı Artıyor

Türkiye Avrupa Birliği'nin en büyük 10 ticaret ortağı arasında en iyi ihracat performansı gösteren ülke oldu. AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre Ocak-Eylül döneminde Türkiye'nin AB'ye ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4 artarak 37,4 milyar avroya ulaştı.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin AB'ye İhracat Performansı Artıyor

Türkiye AB pazarına en çok ihracat yapan ülkeler sıralamasında Çin (207,3 milyar avro), Rusya (155,8 milyar avro), ABD (146,1 milyar avro), İsviçre (70,6 milyar avro), Norveç (68 milyar avro) ve Japonya'nın (41,9 milyar avro) ardından 7'nci olurken Hindistan hariç ilk 10'daki ülkelerden tamamı ihracat kaybıyla karşılaştı.

Hindistan AB'ye ihracatını sadece yüzde 1 artırabilirken Japonya yüzde 15, Brezilya yüzde 14, İsviçre yüzde 12, Norveç yüzde 11, Güney Kore yüzde 8, ABD yüzde 7, Çin yüzde 5 ve Rusya yüzde 2 ihracat kaybı yaşadı.

Yılın 9 ayında Türkiye, AB'den yüzde 5 artışla 59 milyar avro ithalat yaparak bu alanda ABD (214,3 milyar avro), İsviçre (132 milyar avro), Çin (109,2 milyar avro) ve Rusya'nın (90,2 milyar avro) ardından 5'inci sırayı aldı.

En büyük 10 ticaret ortağı arasında AB'nin en fazla ihracat artışı sağladığı ülke yüzde 32'yle İsviçre olurken Türkiye yüzde 5'le ikinci sırayı aldı. AB ihracatını Norveç ve Brezilya'ya yüzde 3, Güney Kore'ye yüzde 2 ve Çin'e yüzde 1 artırırken Rusya'ya ihracatında yüzde 1, ABD ve Japonya'ya ihracatında yüzde 3 ve Hindistan'a ihracatında yüzde 5 kayıp yaşadı.

Öte yandan Türkiye, yılın ilk 3 çeyreğinde Avro Bölgesi'nde ihracatını yüzde 6 artışla 26,7 milyar avroya yükselterek bu alanda da ilk sırayı aldı. En büyük 10 ticaret ortağı arasında Avro Bölgesi'ne ihracatını artırabilen diğer ülkeler yüzde 5'le Polonya, yüzde 2'yle Rusya ve yüzde 1'le İsveç oldu. Avro kullanan 17 ülkeye ihracatları Japonya'nın yüzde 14, Çin'in yüzde 6, ABD'nin yüzde 4, Çek Cumhuriyeti'nin yüzde 2, İngiltere ve İsviçre'nin yüzde 1 geriledi.

Avro Bölgesi en fazla ihracat artışını yüzde 4'le Türkiye pazarında gerçekleştirirken bunu yüzde 3'le İngiltere ve yüzde 2'yle Polonya takip etti. Avro Bölgesi diğer büyük ticaret ortaklarının tamamında ihracat daralmasıyla karşılaştı.

Bu arada Eurostat, Avro Bölgesi'nde eylülde 10,9 milyar avro olan dış ticaret fazlasının ekimde 17,2 milyar avroya tırmandığını duyurdu. Eylülde 1 milyar avro dış ticaret açığı veren AB ise ekimde 4,3 milyar avro fazlaya döndü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-abye-ihracat-performansi-artiyor_114984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!