Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

OSB'den Sektörel Kota Uygulaması Talebi

MTOSB Başkan Vekili Ballı, "Aynı sektörlerde faaliyet gösteren iş yerleri yan yana açılıyor ve hem pazar payı düşüyor. Bunun önüne geçilmesi için sektörel bazlı kota uygulamasına geçilmesi gerek" dedi.

yapi.com.tr/AA
OSB'den Sektörel Kota Uygulaması Talebi

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkan Vekili Tufan Ballı, sanayinin canlanması için sektörel bazlı kota uygulamasına geçilmesi gerektiğini savundu.

Ballı, yazılı açıklamasında, sanayi sektöründe çok sayıda firmanın iflas ettiğini belirterek, bu durumun önlenmesi için titiz bir çalışma yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa'da ve ABD'de iş yeri açmak için ciddi işlemler gerektiğine dikkati çeken Ballı, şöyle devam etti:

"Teminat isteniyor, iş yerinin nereye açılacağı, kaç kişilik istihdam yaratacağı, hangi sektörde faaliyet göstereceği araştırılıyor. Türkiye'nin de kısa süre içerisinde böyle bir sisteme geçmesi gerekiyor. Aksi taktirde aynı sektörlerde faaliyet gösteren iş yerleri yan yana açılıyor ve hem pazar payı düşüyor hem de üretici zarara uğruyor. Bunu önlemek için sektörel bazlı kota uygulamasına geçilmesi gerek."

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 10 yıldır bu konu hakkında analiz çalışması yaptığını belirten Ballı, açıklamasında, "Hangi sektörlerde kimler faaliyet içerisinde, bunun haritası çıkartılıyor fakat uygulaması yapılmıyor. Burada en önemli unsur, yeni kurulan firmanın, o sektördeki lider firmalarla eşit şartlarda kurulmasını sağlayabilmek" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osbden-sektorel-kota-uygulamasi-talebi_123964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!