Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Adnan Kahveci Parkı Halkındır”

Adnan Kahveci Parkı’nda yaptırılan yenileme çalışmalarına ilişkin Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, rant iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi: “Park Yenimahalle halkınındır. Parktaki tek bir ağaca dokunulmayacak, tesislere parkı kullanma yetkisi verilmeyecek.”

yapi.com.tr
“Adnan Kahveci Parkı Halkındır”

Ankara Batıkent’te Yenimahalle Belediyesi’ne bağlı faaliyet gösteren Adnan Kahveci Parkı, aylık 7 bin 500 TL karşılığında 15 yıllığına kiraya verildi. Yap-işlet-devret modeli ile özel bir şirkete devredilen ve yenileme çalışmalarına başlanan parkın yapılaşmaya açılacağını belirten yurttaşlar karara tepki gösterdi.

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre; Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, parka ilişkin iddiaları yanıtladı.

Çalışmaların ardından, parkta mevcut olan 16 bin metrekare alanın 35 bin metrekareye çıkacağını ve tek bir ağacın dahi kesilmeyeceğini anlatan Yaşar, “Adnan Kahveci parkı halkındır. Bugüne kadar halkın zararına olacak hiçbir şey yapmadım, bundan sonra da yapmayacağım.” dedi.

Adnan Kahveci Parkı’nın ilk hizmete açıldığında çevresinde fazla konutlaşma olmadığı için mesire alanı olarak mangal ve piknik yapmaya uygun şekilde planlandığını belirten Yaşar, “Ancak zamanla çevresini konutlar sardı ve park, şehrin içinde kaldı. Parkın etrafındaki site sakinlerinden, geç saatlere kadar süren müzik, gürültü, sinkaflı sözler ve kavgalar nedeniyle huzursuzluk yaşandığı yönünde şikâyetler alıyoruz. Parkta görev yapan güvenlik arkadaşlarımız da zaman zaman bu kavgalara müdahale etmek isterken yaralandı. Tüm bu şikâyetleri ortadan kaldırmak için, parkı mahalle sakinlerinin sosyo-kültürel yapısına uygun haline getirmek için düzenlemeler yapmak istedik.” şeklinde konuştu.

Mevcut 16 bin metrekare alandaki parkta tek bir ağaca dokunulmayacağını sözlerine ekleyen Yaşar, “Parka eklemlediğimiz boş arsa niteliğindeki 19 bin metrekarelik alanı ise 20 farklı türde yüksek boy 500 ağaç ile yeşillendireceğiz.” dedi.

Parkın yapılaşmaya açılacağı iddialarını da yanıtlayan Yaşar, şunları söyledi: “Yasal düzenlemeye göre parkların yüzde 3’ünde yapılaşma yapılabilir. Adnan Kahveci Parkı’nın mevcut alanına dokunulmuyor, eklemlenen 19 bin metrekarelik alanın yüzde 2,7’sine sosyal tesis ve kafe koyuyoruz. Ayrıca, yine bölgedeki halktan gelen talep doğrultusunda, ihtiyaçlarını yürüme mesafesinde karşılayabilecekleri bir mini market ekliyoruz. Parktaki sadece bu üç yapıyı, içinde bulunduğumuz ekonomik darboğaz nedeniyle belediye bütçesi ile değil yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştiriyoruz. Bu tesislerin girişleri park dışında olacak ve parkı kullanma yetkileri kesinlikle olmayacak.”

Bakımsız bırakıldı
“Adnan Kahveci Dayanışması” adı altında bir araya gelen yurttaşlar ise projeye karşı çıkıyor. Batıkent’in merkezindeki parkın bilinçli bir politikayla bakımsız, korumasız bırakıldığını, güvenlik sorunlarının yaşandığı bir bölgeye dönüştürüldüğünü iddia eden Adnan Kahveci Dayanışması üyeleri, parkın ticari girişime açılmasının İmar Kanunu’na aykırı olduğunu düşünüyor. Projenin öz kaynaklar ile değil de yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilecek olmasını da eleştiren yurttaşlar, bu yolla kamu kaynaklarının özel sektöre devredilmesinin önünün açılacağını söylüyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/adnan-kahveci-parki-halkindir_181467.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!