Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ağaç Kesimine Karar Vermek için Özel Heyet Oluşturuldu

Edirne Belediyesi'nin bakım ve çeşitli nedenlerle keseceği ağaçlara, aralarında mühendis ve sivil toplum kuruluşları üyelerinin olduğu uzmanlar kurulu karar verecek.

yapi.com.tr/AA
Ağaç Kesimine Karar Vermek için Özel Heyet Oluşturuldu

Orman ve ziraat mühendislerinin yanı sıra çevre dernekleri üyelerinin de olduğu 5 kişilik uzman ekip, Edirne'deki cadde ve sokaklarını gezerek formu bozulmuş ya da yıkılma tehlikesi olan ağaçları belirleyecek. Uzmanların kararı doğrultusunda kesilecek ağacın yerine belediye ekiplerince fidan dikilecek.

Heyetin ilk mesaisine Belediye Başkanı Recep Gürkan'da katıldı. Zübeyde Hanım Caddesi'ndeki ağaçları kontrol eden heyet, kar birikmesi nedeniyle yıkılabileceğini belirlediği iki söğüt ağacını belediye ekiplerine bildirdi.

Beykoz'daki devrilen ağacı hatırlattı

Gürkan, incelemeleri sonrası yaptığı açıklamada, ağaçların çok değerli olduğu bilincinde olmalarına rağmen insanlara zarar verebilecek durumların da önüne geçme görevleri olduğunu söyledi. Çeşitli zamanlarda, gerektiği zaman kesilmediği için birçok insanın canına mal olan ağaç yıkılma, kırılma hadiselerini herkesin iyi bildiğini ifade eden Gürkan, şunları kaydetti:

"Biz çevreci bir belediyeyiz. Tam anlamıyla yüzde 100 yerine getirdiğimizi iddia etmesem de böyle bir niyetimiz var. Ağaç kesmek doğru bir şey değil. Bazı ağaçların da zaman zaman budanması, kesilmesi gerekiyor. Biz bu işi de uzmanlarla yapıyoruz. Bir heyet kurduk, kesilecek ağaçlara onlar karar veriliyor. Bir çay ocağında meydana gelen ağaç kazasının yaşanmaması için bunu yapmak durumundayız. Yani evet, ağaç değerli ama insan canından daha değerli değil. Uzmanlarımız yol kenarlarındaki ağaçlara bakacak. 'Budansın' dedikleri budanacak, 'kesilsin' dedikleri kesilecek."

http://www.yapi.com.tr/haberler/agac-kesimine-karar-vermek-icin-ozel-heyet-olusturuldu_125723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!