Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Edirne Sarayı'nın Alanı TBMM'nin Olacak

Restorasyonu altı yıldır devam eden Edirne Sarayı alanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) tahsis edilecek.

yapi.com.tr / AA
Edirne Sarayı'nın Alanı TBMM'nin Olacak

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, saray alanının TBMM'ye tahsisinin gündemde olduğunu ifade etti ve şunları kaydetti:

"Kazının da yapıldığı saray alanına sahip olan 4-5 kurum var. Bu iş böyle olmaz. Bunu teke indirmenin en doğru karar olduğunu düşünüyoruz. Saray alanı, çok parçalı olmaktan kurtarılıp TBMM'ye tahsis edilecek. TBMM Genel Sekreterliği Milli Saraylar Daire Başkanı geldi, görüştük. Özel İdare, Hazine, DSİ ve belediyeye ait olan yerleri TBMM'ye tahsis edeceğiz. Onlar projeyi sağ salim Edirneliler'e sunacaklar".

Şahin, Ramazan Bayramı'ndan sonra tahsis konusundaki kararın çıkmasını beklediklerini, kararın ardından sarayın yapılmasıyla ilgili hizmetlerin TBMM tarafından gerçekleştirileceğini belirtti.

Edirne Sarayı

Tunca Nehri kenarına kurulan Edirne Sarayı'nın yapımına, II. Murat'ın emriyle 1450 yılında başlandı. II. Murat'ın vefatından sonra Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, I. Ahmet, II. Ahmet, Sultan Mustafa, III. Süleyman ve IV. Mehmet, sarayı yeni yapılar ekleyerek genişletti. İnşasının ardından Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Savaşı, IV. Mehmet'in sünnet şöleni gibi pek çok önemli olaya tanıklık eden saray, Osmanlı-Rus Savaşı'nda önemli oranda tahrip edildi. Savaş sırasında cephanelik olarak kullanılan saray, Ruslar'ın ele geçirebileceği düşüncesiyle havaya uçuruldu. Saray, 2009'da başlatılan kazılarla gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/edirne-sarayinin-alani-tbmmnin-olacak_122354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!