Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akbelen’de 4 Bin Yıllık Tarihi de Yok Ettiler

Akbelen'de kömür çıkarmak için doğa katledilirken 4 bin yıllık tarihi eser kalıntılarının da yok edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldı.

yapi.com.tr
Akbelen’de 4 Bin Yıllık Tarihi de Yok Ettiler (Fotoğraf: AA)

Akbelen Ormanlarında açılan kömür ocağı çalışmaları sırasında Karya, Roma ve Bizans medeniyetlerine ait 4 bin yıllık tarihi eser kalıntılarının da yok edildiği bildirildi.

Akbelen için çevre mücadelesi yürüten İkizköy sakinlerinin gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Atal, Muğla 3.İdare Mahkemesinin keşif ve bilirkişi incelemesi yapmadığını bu nedenle tarihi eserlerin de yok edildiğini savundu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; İkizköy mahallesi sakinleri, kömür kazı çalışmaları sırasında toprağın altından 4000 yıllık Karya-Roma-Bizans uygarlık kalıntıları çıktığını öğrendi.

Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna resmi başvuru yapan mahalle sakinleri, alandan çıkarılan kültür varlıkları hakkında bilgi istedi. Ancak Kurul yanıt vermedi. Bunun üzerine dava açarak bilgileri mahkeme yoluyla talep ettiklerini belirten avukat Atal, gelişmeleri şöyle anlattı:

“Taşınmaz kültür varlıkları santral için taşındı. Kültür Bakanlığı dışında hiç kimsenin kazma vuramayacağı yerde santral işçileri kazı yapmaya başladı. Uydudan kültür varlıkları görünüyordu. Heyet geldi, etrafı çarşafla perdeledi. Bulduklarını çarşafa sarıp götürdüler. Nereye gitti bilmiyoruz. Herkesin bilmesi gereken bilgiyi gizliyorlar.

Muğla 3. İdare Mahkemesi kazı işlemlerini durdurma talebimizi reddetti. Ama bilgi vermeye ilişkin işlemi kabul etti. Mahkeme kararına göre Kurul’un tarihi varlıklar hakkında bize cevap vermesi gerekirken cevap yine verilmedi. Orada ne bulundu? Bulunanlar saklandı mı, tarihi eser kaçakçılığı mı yapıldı bilemiyoruz. Biz de Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru yaparak yargılamanın yeniden yapılmasını talep ettik.

Atal, mahkemenin kültür varlığının arkeolojik kalıntının olup olmadığını anlaşılması için keşif ve bilirkişi yapılmadan karar verdiğini, ayrıca adil yargılama hakkının kullanılmasına da imkan vermediği için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptıklarını söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akbelende-4-bin-yillik-tarihi-de-yok-ettiler_202269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!