Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akdeniz Sahiline Havaray Geliyor!

Mersin'de yaşanan su baskını riski hafif metro yerine havaray yapılması kararını getirdi. Hayata geçirilecek proje ile Akdeniz sahili boyunca Türkiye’nin en büyük havaray hattı döşenecek.

yapi.com.tr
Akdeniz Sahiline Havaray Geliyor!

Mersin'de yaklaşık 1 ay önce yaşanan sel, şehre yapılacak raylı sistemlerinde değişikliğe neden oldu. Şehir yaşamını olumsuz etkileyen selde, metrekareye 246 kilo yağmur yağdı. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, bir yılda Mersin'e düşen yağmur miktarının yarısının 1,5 günde yağması, ihaleye çıkılacak raylı sistem şartlarında revizyona gidilmesine neden oldu. Su baskınlarına karşı hafif metro yerine havaray yapılması kararlaştırıldı. Projenin hayata geçmesi halinde Akdeniz sahili boyunca Türkiye'nin en büyük havaray hattı döşenecek. Yaklaşık 17 kilometre uzunluğundaki hat, İstanbul'un ardından Türkiye'nin ikinci havaray hattı olacak. Proje, Mersin'e Türkiye'nin ilk şehir hastanesinin açılışı için şehre gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a aktarıldı. Erdoğan havaray için Ulaştırma Bakanlığı'na projenin hızla değerlendirilmesini istedi. Eğer proje için onay alınırsa ihale aşamasına geçecek. 1 yıl içinde de ilk kazma vurulacak.

"Raylı sistem şart"
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yaşanan selin ardından planladıkları hafif raylı sistem tercihinden havaraya yöneldiklerini söyledi. Göreve gelir gelmez şehir master planı hazırladıklarını bu planları yaparken özellikle dere yataklarının yanlarını açtıklarını belirten Kocamaz, yeni yapılaşma yapılmaması için kararlar aldıklarını kaydetti. Bu planın şu an bakanlıkta onay aşamasında olduğunu belirten Kocamaz, şehri için bir kez daha sel yaşanmaması için acil önlemlerin alındığını söyledi. Alınan önlemlerin sonrasında ulaşım sorununu ele aldıklarını kaydeden Kocamaz, Mersin için raylı sistemin gerekli olduğunu kaydetti.

Alternatif iki sistem
Kocamaz “Ulaşım master planında ulaşım probleminin ancak raylı sistemle çözülebileceği ortaya çıktı. İki alternatifli sistem sunuldu. Birincisi hafifi raylı sistem diğeri monoray. Mersin deniz seviyesinde. Böyle bir ortamda derinlere inmenin sıkıntılar oluşturacağını gördük. Bundan dolayı raylı sistemin üstten gitmesi ve trafiği aksatmadan gitmesini istedik” dedi.


"Mersin'e kentsel dönüşüm geliyor"
Selin ardından şehirde kentsel dönüşüm de gündeme geldi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, vatandaşı mağdur etmeden yeni bir kentsel dünüşüm içine gireceklerini söyledi. Mevcut derlerin ıslah edilmesi ve dere kenarındaki yapıların kaldırılması için 2 milyar TL'ye ihtiyaç olduğunu belirten Kocamaz, devlet yerel yönetim işbirliği ile sorunu çözeceklerini söyledi. İmar planlarının onaylanması sonrasında vatandaşın bilgilendirileceğini ifade eden Kocamaz, ilk adım olarak bir uygulama alanı ile vatandaşın mağdur edilmeden kentsel dönüşümün gerçekleştirileceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akdeniz-sahiline-havaray-geliyor_156200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!