Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akıldaki 9.8 Milyar, Kasadaki 169 Milyon

Hükümet, Türkiye genelinde 587 bini bulan 2-B taşınmazlarının satışından umduğunu bulamadı.

yapi.com.tr
Akıldaki 9.8 Milyar, Kasadaki 169 Milyon

Hürriyet'in haberine göre, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in verdiği bilgiye göre toplam yüzölçümü 2 milyar 496 milyon 828 bin metrekare olan 2-B’lerden ancak 61 bini satılabildi. 202 milyon 611 bin metrekareyi denk gelen bu taşınmazların satışından ise Hazine’nin kasasına ancak 169 milyon 705 bin lira girdi. Satışlardan tahmini olarak 9.8 milyar lira gelir beklediklerini açıklayan Bakan Şimşek, MHP’li Alim Aşık’ın önergesine verdiği yanıtta 2-B ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Ortalama değer yok

2-B taşınmazlarının kıymet takdiri yapılırken ziraat, ticaret, sanayi odalarıyla, Tarım İl Müdürlükleri, muhtarlıklar, mahalli bilirkişilerle, emlakçıların görüşünün alındığını kaydeden Şimşek, şu açıklamayı yaptı: “Emsal satışlarla, eğitim, imar planında ayrıldığı amaç, toprağın verimliliği gibi taşınmazın tüm özellikleri dikkate alınarak taşınmazın piyasadaki gerçek değerini gösterecek şekilde tespit ve takdir yapılarak rayiç bedel belirlendi. Rayiç bedellerin itiraz ve dava konusu yapılmaması şartı karşısında vatandaşların mağduriyet yaşamaması amacıyla tespit edilen bedeller çeşitli açılardan kontrol ve test edildi. Bu nedenle ortalama bir değer söz konusu değildir.

Tutarlılık tespiti

Bu kapsamda emsal rayiç bedellerin karşılaştırılması amacıyla elektronik ortamda kontrol çalışmaları yapıldı. Ayrıca mahalline gidilerek bedellerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı, tutarlılığı ve emsallerine göre farklılık taşıyıp taşımadığı kontrol edildi. Tebligat işlemleri henüz tamamlanmadığı ve satın alma süresi bitmediği için halen hak sahibi kişilere satışı yapılan 2-B taşınmazı bulunmuyor.”

En çok Antalya’da Elazığ’da hiç yok

Maliye Bakanı Şimşek, Antalya’nın 71 bin 2-B taşınmazıyla ilk sırada yer aldığını da açıkladı. Türkiye genelinde temmuz 2013 itibariyle sadece Elazığ’da hiç 2-B taşınmazının bulunmaması dikkat çekti. 2-B sayısında Antalya’yı 58 binle İstanbul, 46 binle Sakarya, 43 bin taşınmazla Balıkesir, 38 bin taşınmazla da Mersin izledi.

En az 2-B taşınmazı bulunan iller ise 44 taşınmazla Artvin, 48 taşınmazla Kilis ve 126 taşınmazla Sivas oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akildaki-9-8-milyar-kasadaki-169-milyon_110960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!