Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2B Düzenlemesi Halka Değil, Ranta Yaradı

Orman köylülerinin korunması için çıkarılan 2B arazilerinin satışını düzenleyen yasaya Şubat 2013’te “köylüye ödeme kolaylığı sağlanması” gerekçesiyle getirilen “400 metrekare indirimi” köylülere değil, ranta yaradı.

yapi.com.tr
2B Düzenlemesi Halka Değil, Ranta Yaradı

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre 2B arazilerinin satışını düzenleyen yasa köylülere değil, ranta yaradı. Orman köylülerinin korunması amacıyla çıkarılan orman niteliğini yitirmiş 2B arazilerinin satışını düzenleyen yasada satış bedelinin rayiç bedelinin yüzde 70 üzerinden hesaplanması nedeniyle başvurular yetersiz kalınca Şubat 2013 tarihinde “köylülere ödeme kolaylığı sağlanması” gerekçesiyle yeni bir düzenleme getirilmişti. Buna göre 400 metrekareden az olan araziler için satış bedeli rayiç bedelin yüzde 50’sine indirilirken, bu arazilerden de başvuru ücreti alınmaması düzenlendi. 400 metrekare ya da daha küçük arazilere getirilen söz konusu indirimden kaç arazinin yararlanacağını soran MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’a yanıt veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı veriler 2B’ye getirilen 400 metrekare indiriminin köylüler değil, rant için yapıldığını gözler önüne serdi.

İndirimli araziler İstanbul’da

Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, indirimden toplam 102 bin 750 adet arazi yararlanacak. İndirim düzenlemesi kapsamındaki 2B arazilerinin en fazla bulunduğu il 33 bin 556 adet araziyle İstanbul olurken, İstanbul’u sırasıyla 10 bin 770 araziyle Antalya, 7 bin 123 araziyle Muğla ve 5 bin 3 araziyle Mersin izliyor.Türkiye genelinde 81 ildeki indirimden yararlanacak araziler toplam 22 milyon 161 bin 75 metrekare büyüklüğünde. İstanbul’da ise 7 milyon 496 bin 670 metrekare. Başka bir deyişle bu arazilerin yüzde 33.8’i İstanbul’da bulunuyor. Orman köylülerinin yoğun olarak bulunduğu Antalya’da indirimden yararlanacak arazilerin toplam büyüklüğü 2 milyon 490 bin 701 metrekare, Muğla’da 1 milyon 453 bin 217 metrekare ve Mersin’de de 1 milyon 41 bin 203 metrekare olarak hesaplanıyor.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-duzenlemesi-halka-degil-ranta-yaradi_109784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!