Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akkök Şirketler Grubu’ndan AKİŞ GYO ve AK-AL Birleşti

Akkök Şirketler Grubu’ndan Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş (Akiş GYO) ve Ak-Al Gayrimenkul Geliştirme ve Tekstil Sanayii A.Ş, 17 Ağustos 2012 tarihli kararlarıyla, Ak-Al’ın tüm aktif ve pasifleriyle birlikte toplu olarak Akiş GYO’ya devrolunması suretiyle birleşmeye karar verdiler.

yapi.com.tr
Akkök Şirketler Grubu’ndan AKİŞ GYO ve AK-AL Birleşti

Birleşme kararı ile ilgili açıklama yapan Akiş GYO A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü İ.Gökşin Durusoy, “Bu birleşme ile Akkök Şirketler Grubu’nun stratejik sektörlerden biri olarak belirlediği ve bugüne kadar yeniliklerin simgesi olan, uluslararası bilinirliğe sahip Akmerkez, Akasya, Akbatı gibi projelere imza attığı gayrimenkul sektöründe, daha güçlü bir Akiş GYO olarak yeni başarılara yürüyeceğimize inanıyoruz” dedi.  

Her iki kurumun kaynaklarının birleştirilmesinin, bilgi birikimlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayacağını vurgulayan İ.Gökşin Durusoy, “Bu güç birliğiyle, pazarda daha büyük bir oyuncu olarak rekabet avantajı hedeflenmektedir. Ayrıca mevcut durumda GYO statüsüne sahip olan Akiş GYO’nun, sadece gayrimenkul faaliyetleri bulunan, ancak GYO statüsünde olmayan Ak-Al ile birlikte daha güçlü bir portföy yapısına sahip olması ve İMKB’de işlem gören Ak-Al paydaşlarının da bu sinerjiden faydalanması amaçlanmaktadır. Önemli bir başka nokta ise, bu birleşme işleminde Ak-Al hissedarlarının lehine bir değişiklik yapılarak, uzman kuruluş raporunda belirlenen hisse değiştirme oranının yüzde 22 artırılmasına karar verilmesidir" dedi.

"Birleşme sonrasında fark yaratacak  projelere imza atmayı hedefliyoruz"

"Birleşme sonrası ortaya çıkacak şirket, büyümeye elverişli, risklere karşı portföy çeşitliliğine sahip, farklı ekonomik koşullara karşı esnek ve sağlam bir mali yapıda olacaktır" diyen Durusoy, "Bu kapsamda düzenli temettü geliri ve istikrarlı hisse fiyatına sahip bir şirket yaratmak, birleşmenin temel amaçlarındandır. Başta alıveriş merkezi ve konut yatırımları ile sektörde önemli bir bilgi birikimine sahip olan Akiş GYO olarak, Ak-Al birleşmesi sonrasında fark yaratacak  projelere imza atmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Akiş GYO’nun mevcut varlıkları arasında; Esenyurt-Bahçeşehir bölgesinde 65 bin 709 metrekare kiralanabilir alanı ile hizmet veren Akbatı AVYM, alışveriş merkezi üzerindeki iki kuleden oluşan ve satışları önemli ölçüde tamamlanan Akbatı Residences projesi, Akbatı Beyaz Kule projesi ve yapılan son gayrimenkul değerlemelerine göre 363 milyon TL rayiç değerli arsa stoğuna sahip Akfil Holding’in yüzde 45 hissesini bulunuyor. Ayrıca SAF GYO A.Ş'de yüzde 6,56’lık hisseye sahip olan Akiş GYO’nun, Garanti Koza Akiş Adi Ortaklığı kapsamında yapılan Akkoza projesinde de yüzde 25 ortaklığı bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkok-sirketler-grubundan-akis-gyo-ve-ak-al-birlesti_103100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!