Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akkuyu Nükleer Santralinde İlk Beton 2013 Yılında Dökülecek

Santralin kurulması işlemini üstlenen Akkuyu NGS Elektrik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Kasumov, ''Tüm inşaat aşamaları Türk firmalar tarafından yapılacak. Diğer konularda da olabildiğince tüm işlemlerde Türk firmalar değerlendirilecek'' dedi.

yapi.com.tr / AAFoto: Kerem Kocalar, AA

Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde kurulması planlanan nükleer santralin inşaatına ilişkin ilk betonunun 2013 yılında döküleceği, ilk reaktörün ise 2019 yılında faaliyete başlayacağı bildirildi. Santralin kurulması işlemini üstlenen Akkuyu NGS Elektrik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Mersin HiltonSA Otelinde düzenlediği basın toplantısında, nükleer santralde yüksek teknoloji kullanılacağını ve bu sayede radyasyon sızmasının engelleneceğini söyledi.

Şu an için santralin kurulacağı bölgede saha çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Kasumov, ''Sahaya ilk beton 2013 yılında dökülecek. İlk reaktör ise 2019 yılında faaliyete başlayacak. Bu süreçten sonra ise her yıl birer reaktör yapılacak. Çalışmalar ise 2022 yılında tamamlanacak'' dedi. İnşaat aşamasında Türk firmalarına da katkı sağlanacağını dile getiren Kasumov, şöyle devam etti:
    
''Tüm inşaat aşamaları Türk firmalar tarafından yapılacak. Diğer konularda da olabildiğince tüm işlemlerde Türk firmalar değerlendirilecek. Bu söylemimiz, ilk etapta siyasi gibi görünebilir. Ama kesinlikle ekonomik bir durumdan kaynaklanıyor. Zaten Türk firmaları inşaat sektöründe dünyanın yakından tanıdığı bir marka haline geldi. Bizde bunu değerlendireceğiz.''
    
İnşaat aşamasında ilk etapta 2 bin 500 kişinin istihdam edileceğini aktaran Kasumov, geçtiğimiz aylarda 50 üniversite öğrencisinin Türkiye'den Rusya'ya götürüldüğünü ve Eylül ayı itibariyle burada en iyi eğitimden geçirilmeye başlandığına dikkati çekerek, ''Nükleer Santralde çalışacaklar. Türk öğrencilere baktığımız zaman, birçok ülkenin öğrencilerine göre daha hızlı bir şekilde işi öğreniyorlar. Eğitimin gerçekleştiği okul ise, nükleer santral konusunda dünyanın en iyi bilim merkezlerinden birisi'' diye konuştu.
    
Atıklar, Rusya'ya gidecek
    
Soruları da yanıtlayan Kasumov, atıkların ne yapılacağına ilişkin soruyu da şöyle cevap verdi:
    
''Nükleer Santralde kullanılacak tüm yakıt Rusya'dan getirilecek. Atıklar da yine Rusya'ya geri gidecek. Atıkları Türkiye satın almak isterse, burada kalır. İstemezse tabi ki gidecek. Nükleer atıklar defalarca kullanılabilir. Bu yüzden oldukça değerlidir. Mesela nükleer atıklar, nükleer tıptaki izotopların oluşturulmasında bile kullanılabilir. Türkiye'nin mevcut şartlarda bu atıkları kullanabileceğini sanmıyorum. O yüzden muhtemelen atıklar Rusya'ya gider. Ama bunu zaman gösterecek.''

ETİKETLER: firma proje enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyu-nukleer-santralinde-ilk-beton-2013-yilinda-dokulecek_89994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!