Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akkuyu’da Çalışmalar Sürdürülüyor

Mersin'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS), birinci güç ünitesi reaktör binasının iç koruma kaplamasının ikinci katının montajının tamamlandığı bildirildi.

yapi.com.tr/AA
Akkuyu’da Çalışmalar Sürdürülüyor

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den yapılan açıklamada, iç kaplamanın, güç ünitesinde radyoaktif maddelerin çevreye yayılmasını önleyen güvenlik sisteminin en önemli unsurlarından birini oluşturduğu belirtildi.

Dünyanın en güçlü paletli vinçlerinden birinin kullanıldığı montaj işlerinin ardından reaktör binasının yüksekliği 16,95 metreye çıktığının aktarıldığı açıklamada, iç kaplamanın toplamda üç katmandan ve kubbeden oluşacağı, montajı tamamlandıktan sonra da sızdırmazlık açısından test edileceği bildirildi.

Açıklamada, diğer inşaat çalışmalarıyla ilgili şunlar kaydedildi: "İkinci ünitede reaktör binasının ve türbin adasının temellerine beton dökümü işleri tamamlanıyor. Üçüncü ünitenin inşaat alanında nükleer ada tesislerinin inşası için temel çukurunun hazırlık işleri kapsamında delme ve kontrollü patlatma çalışmaları planlı bir şekilde yürütülüyor."

Açıklamada görüşlerine yer verilen şirketin Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, "İkinci kat iç kaplamanın montajıyla ilk güç ünitesinin inşaatının tamamlanmasına bir adım daha yaklaştık. Reaktör binasının en büyük yapısal elemanlarından biri olan ikinci katmanının iç kaplamasının kaldırılması ve montajının başarıyla tamamlanması, bizim için son derece önemli bir olay. Bir sonraki aşamada, monte edilen yapının demir donatı işleri tamamlanacak, üzerine kalıp yerleştirilerek beton dökülecek." ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-calismalar-surduruluyor_180726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!