Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Akkuyu’ya Ambargo Tehdidi

Foto: DHA

Akkuyu için 'Tek Dava' Protestosu

Akkuyu Önlisansı Aldı

Akkuyu Reklamında Suç Bulunamadı

Nükleerde Kurum Görüşleri Gizleniyor

Enerji Bakanından "Akkuyu...

Akkuyu Nükleer Devlet Sırrıymış!

Çevrecilerden Akkuyu Tepkisi

Akkuyu'da Felaketin Fotoğrafı

Çevreciler 'Nükleerciler'i...

Akkuyu Santrali'nde Temel Atıldı

Nükleerde İlk Temel Atılıyor

Akkuyu Nükleer Santrali için...

Akkuyu Hidroteknik İhalesinin...

"Akkuyu'da Gecikmeyi Ruslar...

EMO O Reklama 'Dur' Dedi

‘Akkuyu Santralı’nda 2020 Zaten Hayaldi’

Akkuyu Nükleer Santrali Gecikecek

Akkuyu: Nükleer Enerji Güvenli mi?

Mersin'de Nükleere Karşı Oyuncaklar...

Akkuyu için 9 Teklif

Bakan'dan Akkuyu Yorumu: Bir...

'Olumlu Karar'ını Geri Al!

Akkuyu'da Skandal İddia: Sahte...

Akkuyu ÇED Raporu için İptal Davası

Meslek Örgütleri Akkuyu için Dava Açtı

Akkuyu da Dahil Tüm ÇED’ler...

Greenpeace'ten Akkuyu Hamlesi

Akkuyu'yu Bitirdiler!

Akkuyu Nükleer Santrali'nin...

Akkuyu Santrali için Tarih Verdi

Akkuyu Proje Şirketinin Unvanı Değişti

Akkuyu Toplantısına Çevreci Engeli

Akkuyu NGS için Teknik Destek...

Akkuyu'da Deprem Riski Gizlendi mi?

Akkuyu'daki ÇED'e Tepkiler Dinmiyor

Foto: DHA

Bakanlık Önünde Akkuyu Eylemi!

Akkuyu'nun ÇED'inde Nükleer...

Akkuyu’nun Atıkları İstanbul’u...

Güllüce'ye Akkuyu Nükleer Soruları!

Akkuyu’nun 'Belirsiz' Maliyeti

Akkuyu'da Revize Edilmiş ÇED...

Akkuyu, Japon Belgeseline Konu Oldu

Rusya'dan Akkuyu'ya İlk Çeyrekte...

Akkuyu ÇED Raporu Bir Kez...

"Akkuyu Santralinin Yapımında...

Akkuyu'da Nükleerin 'İlk' Kurbanı O mu?

"Akkuyu'nun Yüzde 49'unu Satmayı...

Akkuyu'ya "11 Eylül" Testi

Mersin Akkuyu'ya Yer Lisansı Davası

Akkuyu'da İzotoplar Sıfırlandı

Akkuyu Nükleer Santralı için hazırlanan tartışmalı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda, radyoaktif salım envanterindeki verilerin yanlış olduğu ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Akkuyu'da İzotoplar Sıfırlandı

Cumhuriyet'ten Özlem Güvemli'nin haberine göre, Akkuyu Nükleer Santralı için hazırlanan tartışmalı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda bir skandal daha ortaya çıktı. Raporda santralın çalışması sırasında çevreye yayılan 23 radyoaktif izotop arasında çok tehlikeli “karbon 14” ve “trityum” bulunmuyor. Bu iki radyoaktif maddenin miktarı, ÇED raporunda yer verilen ve çevreye yayılan 23 izotopun toplam miktarının tam 2 katına denk geliyor. Yani ÇED raporunun radyoaktif salınım envanterindeki veriler yanlış. Envantere alınmayan bu iki radyoaktif maddeden biri olan trityum insan vücuduna girdiğinde bütün organları doğrudan etkiliyor.

Bu tespitler, 3 bin 600 sayfalık ÇED raporunu inceleyen nükleer enerji uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Kılıç’a ait.Kılıç, rapora dahil edilmeyen trityumun insan ve çevre sağlığı üzerindeki etkisini açıklarken “İstanbul’un içme suyuna sadece 3 gram trityum katılsa bütün İstanbul etkilenir” örneğini veriyor. Kılıç’ın tespitlerine göre radyoaktif salınım envanterinde kasıtlı olarak eksik ve yanıltıcı bilgiler yer alıyor. Basınçlı su ile çalışan VVER-1200 tipi reaktörlerinde çevreye salınan 23 adet radyoaktif izotop envanterindeki bilgiler sadece Rusya Yönetmeliği’ndeki salım miktarlarının ne kadar olmasını gerektiğini gösteren veriler. Yani gerçek ölçümlere dayanmıyor. ÇED raporuna göre Akkuyu’da kurulacak 4 üniteden yılda 2 bin 756 kuri, 1 üniteden 689 kuri radyoaktif madde salınacak. Dünyadaki örneklere göre 1000 megawattlık bir reaktörden atmosfere salınan toplam gaz miktarı yılda 13 bin 935 kuri oluyor. ÇED raporunda ise ünite başına yıllık salım miktarı yılda 689 kuri olarak gözüküyor. Yani gerçek rakam, ÇED raporundaki rakamın 20 katı.

ABD hükümetinin 1977 yılında Oak Ridge Ulusal Araştırma Merkezi’nce yayınlanan resmi ve bilimsel rapora göre, 1000 megawatt gücündeki bir reaktörün normal çalışması durumunda, atmosfere bir yılda salınan gaz halindeki trityum miktarı bin 100 kuri. Akkuyu ÇED dosyasındaki envanterde bulunmayan diğer izotop olan karbon 14’ün miktarı da aynı raporda bir yılda 8 kuri olarak tespit edildi. Yani 1000 megawattlık reaktörden atmosfere bir yılda salınan gaz trityum miktarı, ÇED raporunda bir yılda salınan toplam 23 izotop envanteri olarak gösterilen 689 kurinin yaklaşık 2 katına denk geliyor. Amerikan Nükleer Güvenlik Kurumu, resmi verilerine göre bir yılda çevreye salınan sıvı trityum miktarları da yılda ortalama 800- 1700 kuri arasında değişiyor.

Sinir sistemini etkiliyor lösemi artıyor

Prof. Hayrettin Kılıç, “Agresif elektronlar taşıyan trityum ve karbon 14’ten ÇED raporunda kasıtlı olarak hiç bahsedilmiyor” diyor. Kılıç, sıvı halinde çevreye yayılan trityumun vücudumuza girdiğinde su gibi algılandığını ve bütün organlarımızı etkilediğini vurguluyor. Kılıç, karbon 14 izotopunun da özellikle kadınların sinir sistemine hücum ettiğine dikkat çekiyor. Kılıç, nükleer santralların sadece kaza yaşandığı zaman tehlikeli olduğuna dair bir yanılgı olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri veriyor: “Bu tesislerde, işletim süreleri boyunca hiçbir kaza yaşanmasa dahi, doğaya ve insanlara son derece ciddi zararlar veren iyot, kripton, sezyum, stronyum, trityum ve karbon 14 gibi radyoaktif izotopların çevrede yarattığı sağlık sorunları çok büyük. New York’taki Radyasyon ve Halk Sağlığı Kurumu’nun ABD’deki nükleer santrallar çevresinde yaşayan çocuklardaki lösemi vakaları araştırmasına göre 1957-1981 yıllarında faaliyete geçen ve halen çalışan nükleer santrallar çevresinde yaşayan 0-9 yaş gurubundaki çocuklardaki lösemi yüzde 7.3 arttı. 10-19 yaş grubundaki çocuklardaki lösemi artışı ise yüzde 14.1 olarak saptandı. Tüm çocuklardaki lösemi artışı ise yüzde 9.9 oldu. Bu santralların çevresinde yaşayan tüm çocuklardaki lösemi artışı ise yüzde 13.9 olarak belirlendi.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-izotoplar-sifirlandi_127768.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!