Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akkuyu'da Şantiye Çalışmaları Başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Akkuyu'daki santralin müzakerelerini bitirdik. Şantiye çalışmalarına başlanıyor. Sinop'taki santralin müzakerelerini bitirmemiz lazım. Ondan sonra üçüncü santralin müzakere sürecine girmemiz lazım'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Akkuyu'da Şantiye Çalışmaları Başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde otomotiv yan sanayi fuarı Automechanika ile Petroleum 2011 fuarının açılışının ardından fuar kapsamında düzenlenen, ''Türkiye Akaryakıt ve LPG Piyasaları'' konferansı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Japonlarla nükleer santralle ilgili görüşmelerin ne aşamada olduğuna ilişkin soru üzerine Bakan Yıldız, ülkede yaşanan afet nedeniyle 3 haftalık bir gecikme olduğunu, bunu normal karşıladıklarını, önümüzdeki hafta içinde başlayabileceklerini belirterek, ''Şu anda bizim için herhangi bir olumsuzluk yok'' dedi.
    
Üçüncü nükleer santralle ilgili soruya da bunun bir irade beyanı olarak düşünülmesi gerektiğini yanıtını veren Bakan Yıldız, ''Şu anda 3. santrale başlanacak olarak düşünmeyelim. Türkiye 3. santralle alakalı yapım iradesini ortaya koymuştur. Ama zamanlaması... Bugün, yarın başlayacak diye bir durum yok. Biz adım adım birinci santralın, Akkuyu'daki santralin müzakerelerini bitirdik. Şu anda şantiye çalışmalarına başlanıyor. Sinop'taki santralin müzakerelerini bitirmemiz lazım. Ondan sonra 3. santralin müzakere sürecine girmemiz lazım'' diye konuştu. ''İhale yöntemiyle mi olur?'' sorusu üzerine Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
    
''Daha fazla talep varsa niçin olmasın? Akkuyu'da birden fazla talep olmadı ve onu kendi içinde değerlendirdik. Biz herhangi bir prosedürün kanuni sınırlar içinde bulunarak hiçbirinin diğerinden farklı olmadığı kanaatindeyiz. Hükümetler arası anlaşma da kanuni çerçeve içindedir, ihale de kanuni çerçeve içindedir. Türkiye, herhangi birine takılarak vakit kaybetme sürecini çoktan geçmiştir. Artık bunlarla kaybedecek vaktimiz yok. Bunları çoktan aşmış olmamız gerekiyor. 3. santralle alakalı bir irade beyanı var ama yerin tanımlanması, belirlenmesi veya açıklanmasıyla alakalı bir kısım isimler duyuyorum. Bunlar haber niteliği taşıyor olabilir. Ama bizim açımızdan iş niteliği şu anda taşımıyor.''

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuda-santiye-calismalari-basliyor_86685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!