Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AKM İnşaatının Tamamlanması 2 Yılı Bulacak

Yıkımı sırasında 2019'un ilk çeyreğinde bitecek denilen Atatürk Kültür Merkezi için ihale sürecinin bile başlatılmadığı ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKM’nin inşaatının tamamlanmasının 2 yılı bulacağını belirtti.

yapi.com.tr
AKM İnşaatının Tamamlanması 2 Yılı Bulacak

İstanbul, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası tarafından Mayıs 2008'de verilen konserden sonra restorasyon yapılacağı öne sürülerek kapatıldı. Restorasyona bakanlık 70 milyon lira Sabancı Holding de 30 milyon lira ayırdı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; Korunacak tarihi eserler arasında yer alan AKM için dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete açılacağını söylemiş ancak yenileme çalışmaları 2013'te durdurulmuştu. Günay'dan sonraki Bakan Ömer Çelik ise, AKM'nin 2014 yılında da hizmete açılmasının planlandığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da AKM yıkılırken “Sözünü aldım, 2019’un ilk çeyreğinde bitecek. Türkiye 10 yıl önce yapması gereken bir işe ancak bugün başlayabiliyor. Bundan dolayı çok üzgünüm. Çünkü çoktan biz AKM’yi bitirmiş ve milletimizin hizmetine sunmuş olacaktır. Ülkemizin kaybettiği bu 10 yılın hesabını kim verecek?” ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlık Yanıtladı: 2 Yıla Biter
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kasım ayı içinde ihalesini tamamlıyoruz. Aralık ayı içinde ihaleyi kazanan firmayla sözleşme aşaması bitmiş olacak” diyerek; 2019 Şubat ayı içerisinde de Kültür Merkezi’nin inşaatına başlanılması ve 2 yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise AKM kapatılalı tam 10 yıl oldu. 10 yıldır İstanbul halkı başta olmak üzere operadan, sanattan ve tiyatrodan mahrum bırakılıyor. Asıl bu 10 yılın hesabını kim verecek?” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akm-insaatinin-tamamlanmasi-2-yili-bulacak_169044.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!