Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AKM'nin Restorasyonunda Sabancı Grubu'nun da Tuzu Olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sabancı Grubu arasında AKM'nin özgün yapısına sadık kalınarak restore edilmesine ilişkin sponsorluk protokolü imzalandı. Bakan Günay, ''Sabancı Grubu ile 30 milyon lira katkı konusunda anlaşmaya vardık; merkezdeki büyük salona 'Sabancı Salonu' adı verilecek'' derken; Güler Sabancı, ''AKM'nin, yeniden İstanbul ve

yapi.com.tr / AA
1 AKM'nin Restorasyonunda Sabancı Grubu'nun da Tuzu Olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sabancı Grubu arasında Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezinin (AKM) özgün yapısına sadık kalınarak restore edilmesine ilişkin sponsorluk protokolü imzalandı. Atlas Pasajı'ndaki İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen imza töreninde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, protokole imza attı.
    
Ertuğrul Günay, törende yaptığı konuşmada, İstanbul'daki herkesi çok yakından ilgilendiren bir kültür ve sanat yapısıyla ilgili gecikmeyi telafi etmek için çok önemli, uğurlu bir adım atmaya çalıştıklarını belirterek, AKM'nin tarihi ve restorasyon sürecine ilişkin bilgi verdi. 'İstanbul Kültür Sarayı' adıyla 1970'li yıllarda çalışmaya başlayan, sonra 'AKM' olarak adlandırılan binanın, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı çerçevesinde köklü ve modern bir projeyle özgün yapısı korunarak yenileştirilmeye çalışıldığını anlatan Günay, koruma kurullarından geçen projenin yargı kararıyla iptal edildiğini ve çok ciddi bir kaynağın atıl durumda kaldığını söyledi.

"AKM, çok özel bir yapı"
    
Günay, o günden bu yana yapıyı yenileme konusunda yeni proje ve kaynak arayışlarının devam ettiğini ifade ederek, şimdi bu noktada önemli bir eşikte olduklarını belirtti. AKM'nin çok özel bir yapı olduğunu vurgulayan Günay, şöyle konuştu:
    
''Bu vesile ile bir kez daha yapının tarihçesine baktım. Yapı, demokrasi tarihinin bütün sancılı süreçleriyle ilginç biçimde özdeşleşmiş bir yapı. 1970'li yıllarda, Türkiye 12 Mart'a giderken, o sancılı süreçte, nedeni hala tartışmalı olan bir yangınla perdelerini kapatmış. Araya bu kez de 12 Mart darbesi girmiş ve sonra 1977'de yapı yeniden açılmış. Bina, 2008 yılına kadar hizmet veriyordu ama teknik donanım, aydınlatma, ısıtma, soğutma, yangın sistemi, deprem yönetmelikleri karşısındaki revize ihtiyaçlar yerine getirilmemişti. Son proje bunları yenilemek ve kenti çağdaş bir kültür merkezine kavuşturma amacına yönelikti.''
    
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, geçen yıldan bu yana yeni bir yargı kararına uğramayacak bir başka proje çalışması yaptıklarını ve kuruldan geçtiğini ifade ederek, yapının basit bir tamiratla yetinmeden, köklü biçimde yenilenmesi, deprem ve yangın yönetmeliği koşullarına uyulması, aydınlatma, ısıtma ve ses düzenlerinin yenilenmesi ve İstanbul'un bu önemli meydanında işleyen bir kültür merkezi oluşturmanın önemine işaret etti.


Restorasyona 30 milyon lira katkı
    
Bu eşikte bir destek, sponsorluk arayışları olduğunu ve bu çerçevede Güler Sabancı'ya başvurduklarını bildiren Günay, şu bilgileri verdi:
    
''Onun şahsında Sabancı Holding ve Sabancı Vakfı, Türkiye'de gençler, kültür, sanat, bilim ve spor yaşamına büyük katkıları olan bir kuruluş. Adana, Malatya, Kahramanmaraş ve Kocaeli'de kültür merkezi yapmışlar ve bakanlığın kullanımına armağan etmişlerdi. Bu kez İstanbul'da AKM'ye ciddi bir katkı yapmaları, yapım ortağı olarak katılmalarının hem Sabancı Holding için hem de holdingin ebediyete intikal eden ama ülkenin kültür ve sanat yaşamıyla özdeşleşen isimlerine hatırasına saygı açısından hem de bugünkü işleyişi açısından çok anlamlı olabileceği konusunda görüşmeler yaptık ve çok iyi bir noktaya geldik.''
    
Ertuğrul Günay, Sabancı Holding ile 30 milyon lira katkı konusunda anlaşmaya vardıklarını belirterek, ''Sabancı Holding'in bunun karşılığında saygı gereği olarak sadece bir salona isim verilmesi dışında benim beklediğim hiçbir talebi olmadı. Başka taleplerin de olması çok doğaldır ama hiçbir talep olmadı. Bundan da büyük bir mutluluk duyacağımızı söyledik. Bugün rahmetli Sakıp Sabancı'nın da ruhu bir kez daha şad oluyor. Böyle işleri çok önemseyen bir insandı. Güler Sabancı'nın şahsında Sabancı Holding'in desteği için teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
    
''Teklifle ilgilenmeden duramazdık''
    
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da AKM'nin, Cumhuriyet tarihi için önemli ve anlamlı bir geçmişi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
    
''Sayın Bakanımızdan böyle bir teklif gelince, bu kadar önemli bir teklifle ilgilenmeden duramazdık. Başta Erol Sabancı olmak üzere Sabancı Topluluğu bunu destekledi. Herkesin hayatında geçmişinde önemli yeri olan, en önemlisi Cumhuriyet tarihinin sanat ve kültür olaylarında yeri olan, ülkemizin göz bebeği Taksim'de çok önemli yeri olan AKM'nin, eskisine sadık kalarak yeni teknolojilerle donatılarak yeniden İstanbul ve Türkiye'nin sanatseverleriyle buluşması konusunda katkı sağladığımız için mutluyuz. Burada esas çalışmayı yapan, emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri. İstanbul'u tekrar AKM ile buluşturma yolunda çabalarınıza katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.''
    
''Büyük salona, 'Sabancı Salonu' adı verilecek''
    
Toplantının sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Günay, bu ay sonunda ihale ilanına çıkacaklarını belirterek, ''Mart ve Nisan aylarında ihale kesinleşecek. 24 ay öngördük ama yapımcılara süreyi öne çekme konusunda telkinde bulunuyoruz. Hedefimiz 2013 yılının Cumhuriyet Bayramı'nda salonu açmaktır. Bir gecikme olursa amacımız 2013 yılının sanat mevsimi bitmeden açmaktır'' şeklinde konuştu.
    
Restorasyonun maliyetinin ne olacağına ilişkin bir soruyu Günay, ''İhale olacağı için rakamı açıklamak doğru değil. Altından kalkamayacağımız bir pozisyon değil. Geçen yıldan ayırdığımız çok ciddi bir rakam var. Aşağı yukarı denk bir rakamımız var. Şu anda yola çıkmak için kaynak sorunumuz yok. İyi bir ihale süreci, iyi bir yapımcıya ihtiyacımız var. Tabanlıoğlu Mimarlığın yine bilimsel danışmanlığı sürecek. Biz de haftada bir işi kontrol edeceğiz'' diye cevapladı.

Günay, binanın güçlendirme sorunu bulunduğunu, ısıtma, soğutma, aydınlatma, ses düzeninin geçmiş yılların tekniği ile yapıldığı için iflas etmiş durumda olduğunu belirterek, ''Teknik donanımı yenilenmiş, perde ve koltuk düzeni gibi hareketli sistemleri de değiştirilmiş, İstanbul'a yakışan bir sanat merkezine kavuşmuş olacağız'' dedi.
Ertuğrul Günay, binanın isminin İstanbul Atatürk Kültür Merkezi olarak kalacağını belirterek, merkezdeki büyük salona ''Sabancı Salonu'' adının verileceğini bildirdi.
    
Törene, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Hacı Ömer Sabancı Vakfı Başkan Yardımcısı Hüsnü Paçacıoğlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Erol Erdinç ile İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akmnin-restorasyonunda-sabanci-grubunun-da-tuzu-olacak_90791.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • AKM'nin açılacağı günü dört gözle beklioruz. Hele bir de açılış Saygun'un Kerem veya Köroğlu operesı ile yapılırsa ne güzel olur! Saygılarımla, YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!