Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

ÇEBİD: KKTC Su Temin Hattı...

Alaköprü Barajından Etkilenen Köyler Taşınıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme suyu temini projesi kapsamında, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapımı devam eden Alaköprü Barajından etkilenen Mersin'in Anamur ilçesine bağlı, Akine, Ormancık, Sarıağaç ve Çaltıbükü köylerinin yerleşim çalışmalarını düzenlemek amacıyla ilgili bakanlıklar ve kamu kuruluşlarının yetki ve

yapi.com.tr / AA
Alaköprü Barajından Etkilenen Köyler Taşınıyor

Foto: Anamırekspres.com

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme suyu temini projesi kapsamında, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapımı devam eden Alaköprü Barajı'ndan etkilenen Mersin'in Anamur ilçesine bağlı, Akine, Ormancık, Sarıağaç ve Çaltıbükü köylerinin yerleşim çalışmalarını düzenlemek amacıyla ilgili bakanlıklar ve kamu kuruluşlarının yetki ve sorumlukları belirlendi.
    
Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre KKTC'ye Anamur (Dragon) çayından boru ile içme suyu götürülmesi projesi kapsamındaki Alaköprü Barajı rezervuarı ile inşaat alanında kalan ve bulundukları yerleşim yerlerinden kaldırılmaları gereken Akine, Ormancık, Sarıağaç ve Çaltıbükü köylerinin taşınmasına uygun özellikleri taşıyan yerler, Orman ve Su İşleri Bakanlığının görevlendireceği orman kadastro komisyonları tarafından Maliye Hazinesi adına orman sınırı dışına çıkartılacak ve bedelsiz olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredilecek.
    
İskan duyurusu Mersin valiliğince askıya çıkarılacak ve 30 gün askıda kalacak. Askıda kalma süresi ve sonrasındaki 30 gün içerisinde iskan talep eden aileler müracaatta bulunacak. Bu süre geçtikten sonraki müracaatlar kabul edilmeyecek. Kamulaştırma sahasında taşınmazı bulunanların iskan edinebilmeleri için aldıkları veya alacakları kamulaştırma bedellerini iskan gelir hesabına yatırmaları gerekecek.

ETİKETLER: proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/alakopru-barajindan-etkilenen-koyler-tasiniyor_89505.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!