Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Alemdağ Caddesi'ne Üsküdar - Sancaktepe Metrosu Dopingi

EVA Gayrimenkul Değerleme'ye göre Alemdağ Caddesi ve çevresi, Üsküdar-Sancaktepe metrosunun hizmete girmesiyle birlikte emlakta büyük değer kazanacak.

yapi.com.tr
Alemdağ Caddesi'ne Üsküdar - Sancaktepe Metrosu Dopingi

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş Araştırma ve Raporlama Yöneticisi Gökçen Taşkın, Ümraniye Alemdağ Caddesi ve çevresinin, Üsküdar-Sancaktepe metrosunun hizmete girmesiyle emlakta büyük değer kazanacağını; 9 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye'nin en büyük caddeleri arasında bulunan Alemdağ Caddesi üstünde yer alacak çok sayıda metro istasyonunun bölgenin gelişimine ciddi katkı sağlayacağını söyledi. Cadde üzerinde çok sayıda banka şubesi, hastane, otel, AVM, kamu kuruluşu, restoran, ofis, işyeri ve konut bulunduğuna işaret eden Taşkın, zemin katların yoğun olarak ticari alan, üst katların Ümraniye Sondurak’la eski belediye binasının bulunduğu mevki olan Santral’e kadar ofis, dershane, muhasebe büroları, diş poliklinikleri olarak değerlendirildiğini, bu alan dışında kalan kısımların ise konut ağırlıklı olarak kullanıldığına dikkat çekti.

Taşkın'ın açıklamasına göre, Alemdağ Caddesi üstünde yer alan ticari kuruluşlar, yüzde 19 giyim, yüzde 16 restoran, yüzde 11 sanayi (hırdavat, tamir), yüzde 8 iş merkezi, yüzde 8 banka, yüzde 6 aksesuar, yüzde 5 tıp (eczane vb.), yüzde 5 mobilya ve dekorasyon, yüzde 5 market, yüzde 3 ayakkabı, yüzde 3 elektronik, yüzde iletişim, yüzde eğitim, kurs, yüzde 1 kozmetik, yüzde 1 kırtasiye, yüzde 1 hastane, yüzde 1 güzellik, kuaför salonu ve yüzde 1 benzin istasyonu oranlarından oluşuyor.

Alemdağ Caddesi’nde hafta içi ve hafta sonu olmak üzere yoğun bir araç ve yaya trafiğinin mevcut olduğunu belirten Taşkın, meydanın alt kısmına 5 katlı yeraltı otoparkının da yapılması; Ümraniye'nin en yoğun noktasında oluşturulacak meydanda dinlenme, alışveriş noktaları ile yeşil alanlar yer alacak olması ve Ümraniye'nin Sütçü Caddesi ile Alemdağ Caddesi kesişimindeki binaların kaldırılarak açılmasıyla geniş alan yaratılması planının Alemdağ Caddesi’ne gelecekte artı bir katkı sağlayacağını, Ümraniye Meydanı'nın yaklaşık 25 dönümlük bir alana sahip olacağını kaydetti.


Satılık ve kiralık birim metrekare değerleri değişken

Caddenin en işlek olan ve perakende sektörünün gelişmiş olduğu yaklaşık 3 km’sinde yapılan araştırmada, güncel fiyat aralıklarının belirli bölgelere göre değişkenlik gösterdiğini söyleyen Taşkın, Çakmak Köprüsü'nden NETAŞ’a kadar adlandırılan Sanayi Bölgesi’nde daha çok sanayi ürünleri, yedek parçacıların yer aldığını; depo gibi kullanımlara diğer bölgelere oranla daha sık rastlandığını ifade etti.

Sondurak bölgesinin, açılışı yılbaşında yapılması beklenen Ümraniye AVM ile metro inşaatına kadar devam ettiğini, Sanayi Bölgesi'nde sadece sağ kolda olan dükkânların Sondurak bölgesi ile birlikte çift yönlü bir hal aldığını aktaran Taşkın, Sondurak bölgesinde markalaşmış ürünlere ve birçok perakendeci çeşidine rastlandığını belirtti. Diğer yandan, Alemdağ Caddesi’nin en işlek, yaya sirkülasyonunun en yoğun olduğu ve aynı zamanda Ümraniye ilçesinin birim metrekareleri en yüksek olan mevkinin çarşı bölgesi (merkez) olduğunu vurgulayan Taşkın, kira fiyatlarının 'çarşı' olarak bilinen merkez bölgesinden sanayi bölgesine doğru gittikçe nispeten azaldığını ifade etti.

Taşkın, analiz çalışması yapılan bu üç bölgede, bölgesel farklılıklar olmakla birlikte kira aralıklarının dükkanlarda genel olarak 15 ila 40 TL/m2, mağazalarda ise 70 ila 165 TL/m2 aralığında değişkenlik gösterdiğini, sanayi bölgesinde ise dükkanların 10 ila 17 TL/m2 aralığında olarak diğer iki bölgeye oranla daha düşük olduğunu belirtti. Çarşı bölgesinde kiraların 25 ila 40 TL/m2 aralığında değişim gösterdiğini belirten Taşkın, ancak kiralık mağazaların özellikle banka olması durumunda sanayi bölgesinde de olsa yüksek birim metrekarelere sahip olduğuna vurgu yaptı. Taşkın, cadde üzerinde yapılan saha çalışmasında kiralık büyük mağazaların tamamında 'kurumsal firmaya kiralık' ibaresinin özellikle belirtildiğinin altını çizdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/alemdag-caddesine-uskudar---sancaktepe-metrosu-dopingi_112153.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!