Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gebze'den Çerkezköy'e Hafif Metro!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a her alanda 60 milyar lirayı bulan yatırım yaptıklarını söyledi. Topbaş, Ulaştırma Bakanlığı'nın Gebze'den Çerkezköy'e kadar uzanan banliyö hattını modern bir hafif metroya dönüştüreceklerini belirtti.

yapi.com.tr
Gebze'den Çerkezköy'e Hafif Metro!

Cihan'ın haberine göre, Kadir Topbaş, İstanbul Platformu’nun Çengelköy'de düzenlediği toplantıda yatırım ve hizmetleri anlattı. İstanbul'a her alanda 60 milyar lirayı bulan yatırım yaptıklarını ifade eden Topbaş, 15 milyonluk nüfusu ve ekonomisi ile Avrupa ’nın 23 ülkesinden büyük olan İstanbul’un son yıllarda yaşanan gelişmelerle dünyanın parlayan yıldızı haline geldiğini belirtti. Topbaş, Afrika ’dan Avrupa’ya kadar birçok şehre model olan projeler ürettiklerini, yürüttüğü UCLG Başkanlığı nedeniyle katıldığı uluslararası toplantılarda adaletsiz gelir dağılımı ve açlıkla mücadele eden ülkelerin haklarını savunma fırsatı bulduğunu da kaydetti.

Topbaş, “İstanbul’a geçmişle hesap edilemeyecek kadar çok büyük yatırımlar yaptık. Şehrin alt yapı, su, atık su ve çevre sorunlarını çözdük. Ulaşım sorununu çözmek için de çok büyük yatırımlar yaptık.” diyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seferberlik gibi düşünerek İstanbul’un her yanının metroya kavuşmasını arzu ettik ve sadece raylı sistemlere 12 milyar TL yatırım yaptık. 2019 yılına kadar raylı sistemleri 400 kilometreye çıkartacağız. 2016’da günlük 7 milyon, 2019’da 11 milyon insan metro kullanacak. Dönemimizde ayrıca 276 kavşak ile 400 kilometrenin üzerinde yeni yol yaptık. İstanbul’da denizi çok iyi kullanacak çalışmalar da yapıyoruz.” dedi.

İETT’ye bin 705 yeni otobüs aldıklarını, halk otobüslerinin yenilenmesiyle şehrin toplam 3 bin yeni otobüse kavuşacağını aktaran Topbaş, Ulaştırma Bakanlığı’nın Gebze’den Çerkezköy’e kadar uzanan banliyö hattını modern bir hafif metroya dönüştüreceğini söyledi. Marmaray’a metroların bağlanması, yapımı süren Avrasya tüneli ve 3. köprünün de devreye girmesiyle İstanbul trafiğinin rahatlayacağını aktaran Topbaş, “Birbirine entegre bütün bu ulaşım sistemleriyle şehrin ulaşımını rahatlatmaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki yakın gelecekte İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız aracını almadan, bu toplu ulaşım ağıyla daha hızlı, kaliteli ve güvenli erişimi tercih edecek” dedi.

Topbaş, boru itme ve kazılarla yerin altından yapılan tünellerle atık suları inşa edilen biyolojik arıtma tesislerine aktardıklarını, bu sayede Boğaziçi ve Marmara sahillerini tertemiz yaptıklarını hatırlatarak, İstanbul’daki dere ıslahlarının 2014 yılında tamamlanacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gebzeden-cerkezkoye-hafif-metro_113853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!