Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Alınan Tedbirler ve Kararlar Yeterli Değil"

Enerji tasarrufunu artırmak amacıyla A+ tasarruflu ürünlere getirilen 1,5 puanlık vergi indirimini değerlendiren ETADER Başkanı Zafer Yavuztürk: Büyük bir adım; ama alınan tedbirler ve kararlar yeterli değil.

yapi.com.tr
"Alınan Tedbirler ve Kararlar Yeterli Değil"

Türkiye’de enerji ve ısı tasarrufu bilincini artırmak ve bu amaçla kamu yararına etkinlik göstermek üzere kurulan Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER), geçtiğimiz günlerde hükümet tarafından alınan enerji tasarruflu ürünlerde vergi avantajı kararını değerlendirdi. Akıllı buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, klima ve bulaşık makinesi gibi enerji verimliliği yüksek A+ ürünlerde yüzde 1,5 oranında vergi indirimine gidilmesi kararını büyük bir adım olarak nitelendiren ETADER Başkanı Zafer Yavuztürk; "Tüketicileri enerji tasarruflu ürünler kullanmaya ve üreticileri bu tür ürünlere yatırım yapmaya teşvik eden bu karar oldukça sevindirici ancak bu tür önlemler yeterli değil" dedi.

Türkiye'nin her yıl 60 milyar dolar doğalgaz ithal ettiğini ve yükselen tüketimin her yıl dışa bağımlılığı da artırdığına işaret eden Yavuztürk, sözlerine şöyle devam etti:

"Milli servetin ve tüketicilerin korunması için enerji tasarrufu önlemlerinin önemi artıyor. Ülkemizde enerji tasarrufu konusu milli bir mesele haline getirilmeli. Enerjinin bilinçli kullanımı ilgili devlet kademeleri ve sivil toplum örgütleri tarafından kararlılıkla desteklenmeli. Türkiye, OECD ülkelerinin iki katı enerji harcıyor. Oysa Türkiye’nin enerji tasarruf potansiyeli yüzde 30, bu da aslında ülkemizin her yıl ne kadar büyük bir milli serveti boşa harcadığını ortaya koyuyor. Alınan vergi indirimi kararını enerji tasarrufuna yönelik kararlı ve etkili önlemler ve kanunlar izlemeli".

http://www.yapi.com.tr/haberler/alinan-tedbirler-ve-kararlar-yeterli-degil_131088.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!