Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi Tartışması Yeniden Alevlendi

İzmir Ticaret Odası’nın (İTO) Allianoi’den çıkan benzersiz su perisi (Nymphe) heykelinin kopyasını, EXPO 2008’e ev sahipliği yapacak olan Zaragoza kentine vermek için Kültür Bakanlığı’ndan izin istemesi, antik kent ile ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Hürriyet Gazetesib>İzmir Ticaret Odası’nın (İTO) Allianoi’den çıkan benzersiz su perisi (Nymphe) heykelinin kopyasını, EXPO 2008’e ev sahipliği yapacak olan Zaragoza kentine vermek için Kültür Bakanlığı’ndan izin istemesi, antik kent ile ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi. İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun alanın kil ile kaplanarak Yortanlı Barajı’nın yapılmasına izin verdiğini hatırlatan Allianoi Kazı Başkanı Ahmet Yaraş, şunları söyledi:

"Bu son olay, ne garip bir memlekette ve nasıl bir anlayış içinde yaşadığımıza çarpıcı bir örnek. Bulduğumuz Allianoi Nymphesi’ni dünyanın dört tarafına Türkiye’yi tanıtmak için gönderirken heykelin bulunduğu yeri çamura gömüyoruz. Böylece, oradaki binlerce eserin yok olmasını sağlıyoruz. Zaragoza ya da Pekin’de, biri çıkıp ’Bu eser nereden gelmiş, orayı görmek istiyoruz’ dediklerinde ’kusura bakmayın, biz onu tarihin karanlıklarına gönderdik’ mi diyecekler? ’Katli vaciptir’ diyenlerin yüzleri kızarmayacak mı? Bu nasıl bir anlayıştır, çağdaşlıktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-tartismasi-yeniden-alevlendi_58541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!