Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi'de İnsanlık Suçu

Arkeologlar Derneği ile Allianoi Girişim Grubu, yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a başvururken Allianoi Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş, kurul kararının "insanlık suçu" olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Gazetesib>Allianoi Antik Kenti'nin, Yortanlı Barajı suları altında kalmasına göz yuman İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (KTVKK) kararı yargıya taşındı. Arkeologlar Derneği ile Allianoi Girişim Grubu, yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a başvururken Allianoi Kazı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş , kurul kararının "insanlık suçu" olduğunu söyledi.

İzmir'deki koruma kurulu, KTVKK Yüksek Kurulu'nun kendilerine sunduğu proje doğrultusunda yerleşimin duvarla çevrilerek sular altında kalmasını onaylamıştı. Yaraş, 27 Kasım'da alındığı ortaya çıkan karar toplantısına konuyla ilgili kuruluşların çağrılmadığını, ayrıca 15 gün içinde kamuoyuna duyurulmadığını anımsattı.

'Yangından mal kaçırmak'
Bunun suç olduğunu kaydeden Yaraş, kurulun "koruma" anlayışından uzaklaştığını vurgulayarak "Anlaşılan yangından mal kaçırmak gibi niyetleri var. Hukuk devletinin kurallarını çiğniyorlar. Topluma bu derece mal olmuş bir ören yerinin su altında kalmasına göz yummak insanlık suçudur. DSİ'nin bugüne dek 'koruyacağız' dediği barajlarda yaşanan örnekler ortadadır. Ayrıca İzmir'in aday olduğu EXPO'nun temasının sağlık olduğu düşünüldüğünde hem İzmir, hem ülkemiz için yaşanacak prestij kaybı göz ardı edilmemelidir" dedi.

Öte yandan Danıştay 6. Dairesi'ne yapılan yürütmenin durdurulması istemli başvuruda, şu görüşlere yer verildi: "Türkiye'nin sözleşmelerle verdiği sözlere, anayasanın 63. maddesi, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası düzenlemelerine, Allianoi ile ilgili şimdiye dek verilen koruma kararlarına karşın Allianoi suya gömülemez. Kenti suya gömmek, hem tarihsel hem de hukuksal olarak büyük bir sorumluluktur. Bu oldubittinin önüne geçilmesi için hemen yürütmeyi durdurma kararı verilmelidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoide-insanlik-sucu_50988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!