Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Alman Enerji Devi E.ON, Enerjisa ile Türkiye'de

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Alman E.ON firması, Enerjisa’ya ortak oluyor.

yapi.com.tr
Alman Enerji Devi E.ON, Enerjisa ile Türkiye'de

E.ON, Avusturya merkezli Verbund şirketinin elinde bulunan Enerjisa hisselerini devralma konusunda bu firmayla anlaştı. Yaklaşık 1,5 milyar euroluk hisselerin varlık takası yoluyla devredilmesi işleminin gelecek yılın ilk aylarında tamamlanması ve E.ON’un, Enerjisa’nın yüzde 50’sine ortak olması hedefleniyor. E.ON, hisselere karşılık olarak Almanya’nın güneyindeki bazı hidroelektrik santrallerini Verbund’a devredecek.

Enerjisa büyüyecek

Verbund ile E.ON arasında yapılacak hisse takasına ilişkin toplantıda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, E.ON ile birlikte daha iddialı hedefler ve daha geniş iş kapsamı tanımladıklarını söyledi. Sabancı, 2020 yılında Türkiye'de tüketilen elektrik enerjisinin en az yüzde 10'unu üretmeyi ve elektrik dağıtımında 6 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Alman hükümetinin, nükleer santralleri 2022 yılına kadar kapatma kararının ardından sıkıntılarla karşı karşıya kalan E.ON şirketi, bir süredir yeni pazarlarda yatırım yapma arayışı içerisindeydi. Almanya’nın en büyük elektrik üreticisi olan E.ON, Enerjisa’ya yapacağı yatırımlarla şirketin üretim kapasitesini 2020 yılına kadar iki katına çıkarmayı hedefliyor. E.ON, 2015 yılına kadar, yıllık yaklaşık 150 milyon euroluk yatırım yapmayı planlıyor.

‘Türkiye’de aradığımızı bulduk’

E.ON CEO'su Johannnes Teyssen, Türkiye’nin büyüyen enerji piyasasına ilgi duyduklarını belirterek, “Türkiye'de tam da istediğimizi bulduk: istikrarlı bir piyasa, çekici bir büyüme perspektifi ve mükemmel, ayakları yere sağlam basan bir ortak“ ifadelerini kullandı.

Kurulan ortaklık sonrasında geleceğe dair planlarına değinen Teyssen, ''Biz Sabancı Grubu ile konvansiyonel alan ve yenilenebilir enerji alanında yoğunlaşacağız'' dedi. Teyssen, yeni ortaklık bünyesinde E.ON'un Türkiye'deki nükleer projelerle ilgilenip ilgilenmediğine ilişkin soruya, ''Nükleer enerji işine bizim için gerek yok. Başkalarını yapabileceğini düşünüyorum'' şeklinde cevap verdi.

Teyssen, ''Türkiye doğalgaz alanında bölgede bir lider olsun istiyoruz. Bunun için bizim deneyimimiz de önemli olacak'' dedi.

Günther Rabensteiner: EnerjiSA ile olan ortaklığımız bitse de, Türkiye pazarıyla hala ilgiliyiz

Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Günther Rabensteiner, ''EnerjiSA ile olan ortaklığımız bitse de, Verbund, Türkiye pazarıyla hala ilgili. Türkiye'den çıkmayacağız. Türkiye'de Bilecik'teki 700 megawattlık tesisin ortaklığını sürdürmekteyiz. Yap-işlet-devret modeli ile yürütülen bir santral. Biz 2016'ya kadar bu santrali işletip Türk hükümetine devredeceğiz. Bu bir veda değil'' dedi. AA'nın haberine göre Rabensteiner, altı yıl süren ortaklık boyunca EnerjiSA'nın çok önemli adımlar attığını dile getirdi. Bu yeni ortaklıkla birlikte dikey entegre yapıda yeni operasyonları birlikte gerçekleştireceklerini söyleyen Rabensteiner, ''Bu yapı içerisinde hidro, rüzgar ve gaz kaynaklarına dayalı 2.000 megawatt'a yaklaşan elektrik enerjisi üretimi, ticaretten toptan satışa ve dağıtım bölgesinde 3,5 milyona yaklaşan müşteriye sahip EnerjiSA ile bugüne kadar önemli bir yol katettik'' dedi.

Rabensteiner, şunları kaydetti:

''Verbund'un, EnerjiSA'daki yüzde 50 hissesi, Almanya'da bulunan hidroelektrik santralleri ile bir varlık takası yoluna gitmesi, yenilenebilir enerji üretimi, hidro ve enerji üretimiyle anapazarı olan kara Avrupa'sına odaklanması, aynı zamanda EnerjiSA'nın değerinin ticari olarak artmasının sonucu olarak görülebilir. Kendi pazarımızda yeniden bir odaklanmaya gidiyoruz. Bu yalnızca Avusturya açısından önemli bir sonuç doğurmayacak. Yine Sabancı açısından bu bir anlamda bir değer büyümesinin doğal bir sonucudur. Son yıllarda başardıklarımızın bir sonuncudur''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alman-enerji-devi-e-on-enerjisa-ile-turkiyede_103243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!