Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Enerji Santrali Açıldı

Sabancı Holding ve Alman firması E.ON ortaklığında Balıkesir'de kurulan BARES Rüzgar Enerji Santrali, düzenlenen bir törenle açıldı. Taner Yıldız, "Hedefimiz 20 bin MW'lık rüzgar santralini 2023'e kadar gerçekleştirmek" derken; Güler Sabancı da Enerjisa'nın bugüne kadar yaptığı yatırımın 11 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Enerji Santrali Açıldı

Açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 10 yıl önce rüzgar santrallerinin hemen hemen yok denecek kadar az olduğunu vurgulayarak, "Tarifler, kanunlar ve mevzuatlar tartışıldı. Geldiğimiz noktada 2400 MW (megawatt) civarında rüzgar santralimiz var. Yatırımlar sürüyor. Türkiye'nin en önemli rüzgar çiftliklerinden birindeyiz, Balıkesir'de. Balıkesir, tükettiğinden fazla üreten bir ilimiz. Sadece enerjide değil et, süt ve yumurta gibi gıda sektöründe de Balıkesir üreten bir şehrimiz" dedi.

Yıldız, 10 yıl öncesinde enerji yatırımlarının şimdikinin hemen hemen yarısı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"2023 hedeflerinde şu anki bulunduğumuz portföyün iki katına ulaşmaya çalışacağız. Şu andaki bulunduğumuz noktadan tam 2 katı daha elektrik üretmemiz gerekiyor. Bunların hepsi sanayide, gelişen teknolojiyle kullanılacak. Önemli bir farktan bahsedeyim. 10 yıl önce özel sektörün elektrik üretimindeki payı kurulu güç olarak yüzde 34'lerdeyken bugün yüzde 62-63'ler civarında. Biz bu payı kısa ve orta vadede yüzde 75'lere kadar taşıyacağız. Özel sektör payının arttığı, yatırımların özel sektör aracılığıyla yapıldığı bir ortamda özel sektörün dinamizmine ve sağlığına dikkat edeceğiz. Haziran-temmuz ayının sonuna kadar tüm elektrik dağıtım hizmetlerinin tamamını özelleştirmiş olacağız. İkili anlaşmalarla serbest üreticilerin serbest tüketicilerle bir araya geldiği, onların ürettikleri elektriği rahatlıkla satabildikleri ortam oluşturuyoruz."


Balıkesir'deki 500 kilowatt hatta kısa müddet sonra 1000 kilowatt rüzgar santrallerinin yerli üretimiyle ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Yıldız, "Hedefimiz 20 bin MW'lık rüzgar santralini 2023'e kadar gerçekleştirmek ama bunları yerli sanayiyle yapmak. Cari açığın azaltılmasında yatırım ve işletme maliyetlerinin mutlaka yerli hale gelmesi lazım" dedi.
    
Güler Sabancı'nın konuşması
    
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise 2005 yılında holdingin 10 yıllık stratejik büyüme planını oluştururken enerjiyi stratejik büyüme alanı olarak belirlediklerini söyledi. Enerjisa'ya 5000 MW kurulu güç hedefi tanımladıklarını dile getiren Sabancı, "Bugün Enerjisa işletmedeki yaklaşık 2000 MW, inşa halindeki yaklaşık 1700 MW ve mühendislik çalışmaları süren 1300 MW'ın üzerinde kapasite ile 5000 MW hedefini şimdiden gerçekleştirdi" ifadesini kullandı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-en-buyuk-ruzgar-enerji-santrali-acildi_108546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!