Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanlar, Rüzgar Enerjisi Yatırımı için İzmir'de İnceleme Yaptı

Bremen Ekonomi Çalışma ve Limanlar Bakanı Martin Günthner başkanlığındaki heyet, İzmir'de rüzgar enerjisi yatırımlarıyla ilgili temaslarda bulundu.

yapı.com.tr
Almanlar, Rüzgar Enerjisi Yatırımı için İzmir'de İnceleme Yaptı

Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı (EBSO) ziyaret eden heyet, İzmirli sanayicilerle bakım, sertifikasyon ve eğitim alanlarında işbirliği imkanlarını görüştü. EBSO Ekonomik İlişkiler Müdürü Sibel Kartelli, ziyarette, Almanya ile Türkiye ve İzmir arasındaki ticarete ilişkin sunum yaptı. İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sedef Özer ise rüzgar enerjisi potansiyeline ilişkin bilgiler paylaştı. Cihan'ın haberine gmre, Bremen heyetine ev sahipliği yapan EBSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Hüseyin Vatansever, Türkiye'nin cari açığında en önemli kalemi oluşturan enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için Almanları İzmir'de yatırıma çağırdı.

EBSO'nun Bremen Yatırım Ajansı işbirliğiyle düzenlediği rüzgar ve güneş enerji sektörüne yönelik ticaret geliştirme toplantısında, Türk-Alman dostluğunu pekiştirecek işbirliği fırsatları yaratmaya çalıştıklarını vurgulayan Vatansever, "Yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisinde kullanılan kanat imalatı yatırımları 5. bölge desteklerine dahil edildi. Rüzgar enerjisine yönelik yatırımları da İzmir'e ve yenilenebilir enerji sektörünün kümelendiği Bergama OSB'ye bekliyoruz" diye konuştu.

Bremen Ekonomi Çalışma ve Limanlar Bakanı Günthner, İzmir ile uzun yıllardır sürdürülen ekonomik ilişkilerin 2 yıl önce yatırım ajansı bürosunun açılmasıyla taçlandırıldığını vurguladı. Bugüne kadar sürdürülen ilişkilerde gıda gibi konvansiyonel sektörlerin yanı sıra havacılık ve uzay ile lojistik sektörlerinin ele alındığını hatırlatan Martin Günthner, "Sıra rüzgar enerjisine geldi. Almanya 2020 yılında elektrik enerjisinin yüzde 40'ını yenilenebilir enerjiden sağlayacak. Yenilenebilir enerji, enerji devrimidir. Bu alanda işbirliği önemli" dedi.

Martin Günthner, yenilenebilir enerji yatırımları kadar bu alanda çalışacak kalifiye elemanlarla uzmanların yetiştirilmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanlar-ruzgar-enerjisi-yatirimi-icin-izmirde-inceleme-yapti_142800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!