Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çınarlı'da Planlama Zıtlaşması

İzmir’de kapatılan İl Özel İdaresinin malları dağıtımıyla ilgili kriz planlamaya da sıçradı.

yapi.com.tr
Çınarlı'da Planlama Zıtlaşması

DHA'nın haberine göre, İl Özel İdaresi’nin Çınarlı’daki eski binasının bulunduğu alanla ilgili Defterdarlık İzmir Emlak Dairesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi arasında planlama çekişmesi planlamada santranç oyununa dönüştü. Kurumlararası zıtlaşma, Hazine’ye ait ve İl Özel İdare’ye tahsisli alan Hazine’ye geri verildikten sonra protokol camii yapılmak üzere İzmir Müftülüğü’ne tahsis edilmesi ve Müftülüğün bu araziye protokol camii yapma projesiyle başladı. Aynı süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi de İnciraltı planlarında protokol cami önerisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettiği planlarda yer verdi.

Diyanet İşleri’nin girişimiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çınarlı’daki İl Özel İdaresi eski bina arazisine planlarda alanı dini tesise çeviren değişiklik yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de Özel İdare’nin tüm görevlerini üstlenmesini dayanarak göstererek alanın belediyeye tahsis edilmesi gerektiği gerekçesiyle aynı alanı belediye hizmet alanı, park ve yaya yolu olarak planladı. Hem bakanlık hem belediyenin planları aynı süreçte askıya çıktı. Büyükşehir Belediyesi Bakanlık planının iptali için dava açtı. Askıdan en son Büyükşehir Belediyesi’nin planı indiği için bu plan geçerliliğini korudu.

Konak Belediyesi de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin ölçekli planına uygun 1/1000 ölçekli plan değişikliği yaptı. Bu plana İzmir Valilği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı itiraz etti. Konak Belediye Meclisi 2 Mart 2016 günü yaptığı toplantıda oyçokluğuyla itirazı reddeti. Konak Belediye Meclisi’nde Maliye’nin plana itiraz reddinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni bir plan yaptı. Alanı yine cami alanına dönüştüren plan askıya çıktı. Askıdan 20 Nisan’da inmesi beklenen plana karşılık Konak Belediyesi’nden geldi.

Konak Belediyesi 4 Nisan yaptığı Meclis’te aynı bölgede yeralan Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Özelleştirme kapsamındaki eski araç muayene istasyonuyla ilgili çarpıcı bir plan önergesini gündeme getirdi. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun resmi tesis alanından emsal 3,5 imar hakkıyla Merkezi İş Alanına dönüştüren planının yürütmesini açtığı davada Danıştay 6. Dairesi kararıyla durduran Konak Belediyesi bu alanı sürpriz bir kararla cami alanı olarak belirlemek için harakete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planına alternatif olacak bu adımla ilgili önerge İmar ve hukuk komisyonlarına sevkedildi. Plan onaylandıktan sonra da cami alanı kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu’na gönderilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cinarlida-planlama-zitlasmasi_144061.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!