Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanya'da 6 Bin, Türkiye'de 1100 İş Müfettişi Var!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) 'Asansör ve İnşaat Vinçlerinde Güvenlik ve Kamusal Denetim' konulu panel düzenledi.Müfettiş sayılarındaki yetersizliğe değinen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İş Müfettiş Kurulu İstanbul Grup Başkan Vekili Lütfi Alpsoy, Türkiye ile Almanya verilerini kıyasladı.

yapi.com.tr
Almanya'da 6 Bin, Türkiye'de 1100 İş Müfettişi Var!

DHA'nın haberine göre, panele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı(ÇBSB) İş Müfettiş Kurulu İstanbul Grup Başkan Vekili Lütfi Alpsoy, MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Cenk Cihangir, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp katıldı.

Asansörler için uyarı: Ayda bir kez bakım yaptırın

Panel öncesinde Makina Mühendisi Fatih Aydınlı yaptığı sunumda, 2004 yılından sonra alınmış asansörlerde, asansör yönetmeliğine göre kabin içinde 'CE' işareti ve 4 haneli onaylanmış kuruluş numarasının olması gerektiğini ifade etti. Asansörlerin rutin bakımı için bakımcı bir firma ile anlaşılması gerektiğini belirten Aydınlı, "Asansörünüze en az ayda 1 kere bakım yaptırın' uyarısında bulundu.

Mesleki denetimin ticarileştirilmemesi gerekiyor

MMO İstanbul Şube Başkanı Zeki Arslan, iş güvenliği alanının ticarileştirilmemesi uyarısında bulunarak, "Bu iş hafife alınacak bir konu değil. Mesleki denetimin kamu anlayışına sahip kurumlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu alanın ticarileştirilmesi ve siyasallaştırılmasının önünü açan mevcut siyasi yapı ve iktidarın bu anlayışını terk etmesi gerekiyor" dedi. Bakımcı firmalara ve sahiplerine seslenen Arslan, "Bu alandaki eksiklikleri, eğitim anlamında her türlü katkıyı sunarız. Ama yapmış olduğunuz hizmetleri bizim istediğimiz kalitede, kamu sorumluluğu esasını dikkate alan bir şekilde çalışmalarınızı sürdürmenizi bekleriz. Bunu yapmazsanız teşhir ederiz" dedi.

8 ilçede asansörlerin yüzde 89'u uygunsuz

Makina Mühendisleri Odası ile protokol yapan Sarıyer, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Bakırköy, Silivri, Adalar, Avcılar ilçelerinde başvuru üzerine 2012 yılından bu yana 12 bin asansör denetlendi. Bu asansörlerin yüzde 89'u uygunsuz bulundu. İkinci yapılan denetimlerde 4500 asansörün denetimi yapıldı. Yapılan denetimlerle yüzde 89'u uygunsuz olan asansörlerin oranı yüzde 62'ye geriledi.

Almanya'da 6 bin Türkiye'de 1100 müfettiş

ÇBSB İş Müfettiş Kurulu İstanbul Grup Başkan Vekili Lütfi Alpsoy, yardımcıları ile birlikte Türkiye'de 1100 civarında iş müfettişinin görev yaptığını belirtti. İstanbul ve çevre illerde sahada aktif olarak denetim yapan teknik iş müfettişi sayısının 121 olduğunu söyleyen Alpsoy, denetimlere genellikle 2 kişinin görev yaptığının altını çizdi. Müfettiş sayılarındaki yetersizliğe değinen Alpsoy, Türkiye ile Almanya verilerini kıyasladı. Alpsoy şöyle konuştu:

"Almanya'da 2009 verilerine göre 6 bin iş müfettişi var. 2 bini bakanlığa bağlı, 4 bini sendikaların finanse ettiği müfettişler. Toplam 6 bin kişi denetim yapıyor. Bizde de sayıyı oralara taşımakta fayda görüyorum. Denetimin itici bir güç olduğunu takdir edersiniz. Her yere denetime gidilemiyor, mümkün değil. Bu müfettiş sayısı ile nasıl gideceksiniz"

İnşaat sektöründe denetimlerin devam ettiğini vurgulayan Alpsoy, "Müfettiş sayısı sınırlı olduğu için ister istemez her sokaktaki inşaata gidemiyorsunuz" şeklinde konuştu.

Olay bütün yönleri ile araştırılmaya devam ediliyor

Torunlar şantiyesinde 10 işçinin yaşamını kaybettiği kazaya ilişkin tespitlerin halen devam ettiğini söyleyen Alpsoy, "Olay yeri inceleme sonrası bir kanaat oluşturduk, bakanlığa sunduk. Nihai rapor hemen yazılan bir şey değil. Olay bütün yönleriyle araştırılmaya devam ediliyor" dedi. Şantiyenin denetlenmediği yönündeki haberlerle ilgili olarak Alpsoy, Nisan ayında vinç sepetinin düşmesi sonucu 1 işçinin hayatını kaybettiği kazanın incelendiğini, aynı şantiyede 2011 ve 2013 yıllarında da denetim yapıldığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanyada-6-bin-turkiyede-1100-is-mufettisi-var_124929.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!