Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanya’da Kömürlü Termik Santrallerin Kapanma Tarihi Belirlendi

Almanya’da kömürden elektrik üretiminin son bulacağı tarih konusunda uzlaşma sağlandı. Termik santraller en geç 2038 yılında kapanacak.

yapi.com.tr
Almanya’da Kömürlü Termik Santrallerin Kapanma Tarihi Belirlendi

Almanya'da kömürden elektrik üretiminin son bulacağı tarih konusunda uzlaşma sağlandı. Kömür Komisyonu olarak bilinen komisyon "en geç 2038 yılında" ülkede kömürlü termik santrallerin tamamen kapanması konusunda uzlaşma sağladı. Bununla birlikte 2032 yılında yapılan değerlendirme ile bu tarihin 2035 yılına çekilmesi de mümkün olabilecek.

Yeşil Ekonomi'nin haberine göre, tam adı "Büyüme, Yapısal Değişim ve İstihdam Komisyonu" olan, kamu ve kömür madenciliği yapılan bölgelerin temsilcilerin, elektrik dağıtım şirketleri yetkilileri, bilim insanları ve çevre koruma örgütleri uzmanları gibi farklı alanlardan kişilerin oluşturduğu komisyon, karara, uzun süren görüşmelerin ardından varabildi.

Komisyonun uzlaştığı metinde; kömür madenciliğinin durmasından ekonomik olarak etkilenecek bölgelere federal yönetim bütçesinden 20 yılda 40 milyar avro tutarında destek sağlanması, değişimden etkilenecek elektrik üretim sektörü ve yükselecek elektrik fiyatlarından dolayı elektrik tüketicilerine yönelik önlemler alınması gibi öneriler yer aldı.

Komisyonun tavsiye niteliğinde olan kararının yürülüğe girmesi için Almanya hükümeti ve 16 eyalet yönetimi tarafından onaylanması gerekiyor.

Planın ilk aşamasında 2018-2022 yılları arasında 5 GW linyit, 7,7 GW da taş kömürü olmak üzere 12,7 GW'lık kömüre dayalı elektrik üretim kapasitesinin devreden çıkması ve toplam kurulu gücün 30 GW düzeyine gerilemesi hedefleniyor. 2023-2030 yıllarını kapsayacak ikinci aşamada ise 10,9 GW’lık linyit, 14,7 GW da taş kömürü olmak üzere 25,6 GW’lık kapasite daha devreden çıkacak.

Almanya'nın 2018 yılı elektrik üretiminde enerji kaynaklarının payı şu şekilde;

Linyit: %22,5
Taş Kömürü: %12,8
Doğal Gaz: %12,8
Nükleer: %11,7
Yenilenebilir: %35,2
-Karasal Rüzgar: % 14,5
-Kıyı Ötesi Rüzgar: % 3
-Hidroelektrik: %2,6
-Biyokütle: %7
-Güneş: %7,1
-Atık: %1

Komisyon raporuna linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/almanyada-komurlu-termik-santrallerin-kapanma-tarihi-belirlendi_170246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!