Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cenal Kömürlü Termik Santral Projesine İptal Kararı

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesine inşa edilen Cengiz ve Alarko Holding ortaklığına ait Cenal Kömürlü Termik Santral projesinin ÇED Olumlu Kararı Mahkeme tarafından iptal edildi.

yapi.com.tr
Cenal Kömürlü Termik Santral Projesine İptal Kararı

Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding ile Alarko Holding ortaklığına ait Çanakkale'deki Cenal Kömürlü Termik Santral projesi, ÇED Olumlu Kararı, mahkeme tarafından iptal edildi. İthal kömürle çalışması için deniz kıyı alanının doldurulmasıyla inşa edilen, santral, iskele, kül depolama sahası ve derin deniz deşarjı gibi üniteleri içeren proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2012 yılında verilen ÇED Olumlu Kararına dava açılmıştı. Odatv’den Yusuf Yavuz’ın haberine göre; davayı gören Çanakkale İdare Mahkemesi, 28 Kasım’da projenin ÇED Olumlu Kararını hukuka aykırı bularak iptal etti. Bu kararın ardından termik santralin mühürlenerek faaliyetinin durdurulması gerektiği kaydedildi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Çanakkale Şubesi’nin de aralarında bulunduğu Karabiga Temiz Doğa Derneği, Madra Dağı ve Kaz Dağı Belediyeler Birliği, Biga Çevre Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Çevre Mühendisleri Odası gibi kuruluşların yanısıra Karabigalı 47 yurttaşın açtığı davanın duruşması 16 Mayıs 2016’da Çanakkale İdare Mahkemesinde görülmüş, mahkemenin davayı reddetmesi üzerine Danıştay’dan bozma kararı gelmişti. Danıştay kararı uyarınca, termik santral projesi hakkındaki bir başka ÇED davasındaki bilirkişi raporu beklenince uzayan davayla ilgili 28 Kasım günü iptal kararı çıktı.

*

Davacılar, 2012 yılından bu yana bir çok yargı kararına karşın inşaatı süren ve faaliyete geçen santralın mahkemenin bu kararının ardından kapatılması için idari başvuruda bulunacaklar. Mahkeme kararını değerlendiren davanın Avukatı Cömert Uygar Erdem, “Cenal Entegre Enerji Santrali’nin ÇED raporundaki eksikliklere yönelik uzun süredir bir hukuk mücadelesi veriliyor. Bu karar, davacılar ve bölge insanı için sevindirici. Ancak şimdi önemli olan bu kararın ivedilikle uygulanması ve santralın mühürlenerek faaliyetine son verilmesi. İlerleyen günlerde davacı kurumlarla Karabigalı yurttaşların, halihazırda her iki ünitesi devreye alınmış biçimde elektrik üretimi yapan Cenal Entegre Enerji Santralinin kapatılması için başvuru yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.

*

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cenal-komurlu-termik-santral-projesine-iptal-karari_169241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!